Dechové techniky, cvičení a výživa na podporu vašeho fyzického i psychického zdraví

Je skvělé, že chcete pečovat o své zdraví a já vás v tom s radostí podpořím!

Podle poznatků tradiční čínské medicíny, bychom na podzim měli více pečovat o orgány plíce a tlusté střevo. Plíce jsou spojeny s kvalitou dýchání a správně fungující tlusté střevo odstraňuje pravidelně všechny odpady z těla.

Zároveň je s podzimem spojena emoce smutku a je žádoucí se ho naučit uvolňovat a nedržet v sobě.

Připravila jsem pro vás:

1) Dechovou techniku k uvolnění a zklidnění.

2) Cvičení k harmonizaci dráhy plic a dráhy tlustého střeva.

3) Dechovou techniku na uvolnění emoce smutku.

4) Námět, jak kvalitně doplnit živiny pro naše tělo.

Dechová technika k uvolnění a zklidnění

Náš dech ovlivňuje přímo i nepřímo všechny naše životní funkce a procesy. A tím také představuje naši schopnost přijímat život. Pokud se nedokážeme nadechnout do celého těla, nedojdeme k naplnění.  Dech tvoří most mezi myslí a tělem. Pomůže nám, abychom dokázali žít přítomností, být bdělí v každém okamžiku. 

Dostatečně plný a hluboký dech nám přináší:

 1. Spoustu energie, která posiluje vnitřní orgány, oběhový systém atd.
 2. Ochranný štít, který pomáhá tělu ke zvýšení odolnosti k vnějším vlivům (chlad, vítr nebo vlhko). Pokud jim otevřeme jeho bránu, snadno nám způsobí nachlazení, rýmu, chřipku či závažnější onemocnění.

Když dýchám, tak žiji

Pro naše zdraví je velice přínosné naladit se na rytmus dechu a podpořit jeho hloubku a pravidelnost. Abychom mohli kvalitně dýchat, je důležité o svůj dech pečovat. Třeba nejprve jen tím, že si ho budeme všímat. Už samotné naladění se  na svůj dech přináší zklidnění. Pokud se budeme věnovat dechovému cvičení pravidelně, přinese nám relaxaci a uvolnění, a to jak na fyzické, tak i psychické úrovni.

Dechové cvičení najdete v tomto videu:

Cvičení k harmonizaci dráhy plic a tlustého střeva

Mým oblíbeným cvičením je orgánová sestava, která vychází ze staletími prověřených teorií tradiční čínské medicíny. Sestava přispívá k harmonizaci a protažení energetických drah v těle (meridiánů) a tím zajistí správnou funkci všech orgánů v těle. Což přirozeně přispěje k tělesné a duševní rovnováze. 

Zde vám představuji 2 cviky, které náleží k podzimu a jejich pravidelným cvičením (každý den), můžete přispět k harmonizaci jejich dráhy i samotného orgánu.

Plíce

Jak se oslabení plic projevuje?

Mezi typické projevy patří nemožnost se nadechnout, dušnost, kašel, výrazná únava, bušení srdce, vysychání pleti, i těžší onemocnění, jako astma a zápal plic. Pokud máte zahleněné plíce, máte zanesená a zahleněná střeva. Na úrovni duševní je to neschopnost nebo nechuť komunikace a smutná nálada.

Jak dostaneme plíce do rovnováhy?

V této době bychom měli chodit spát brzo a vstávat s východem slunce. Je důležité shromažďovat naši duševní i fyzickou energii, která bude potřebná v zimních měsících. Sledujme, jak to dělá příroda, ve které už nic nepučí, ale naopak se vše stahuje do země. 

Plíce souvisí s dýcháním, je proto vhodné zařadit nějaké dechové techniky. Ne nadarmo se říká, že bez dechu není života.

Posílit dráhu plic můžete i následujícím cvikem:

Harmonizace dráhy plic

 1. stoj na šíři pánve, chodidla jsou vodorovné a kolena lehce pokrčená (nezamčené).
 2. Palce zahákněte o sebe a dlaně vytočte ven.
 3. S nádechem protáhněte paže dozadu a nahoru. Zároveň jemně zakloňte hlavu (pohled šikmo vzhůru).
 4. Vydržte 3-5 dechů a zpět (můžete i déle).

Tlusté střevo

Tlusté střevo odstraňuje odpady z těla. Správná funkce napomáhá k vypouštění:

 • starých křivd, situací, ve kterých jsme se mohli zachovat jinak,
 • chyb, které jsme si uvědomili, i zranění, která nám někdo způsobil.

Zácpa na fyzické úrovni je spojena s držením na úrovni psychické. Pokud se držíte starých bolestných vzpomínek, jste náchylnější k nachlazení, protože tělo si drží odpady, kterých mělo možnost se zbavit. Čím větší zátěž tělo má, tím pravděpodobnější je, že onemocní. V tomto případě by se nejspíš objevila rýma nebo zánět dutin. Držení vede k vlhkosti a hlenům, které nebudou pouze ve střevě, ale objeví se i v nosních dutinách.

Ke zlepšení vypouštěcí funkce tlustého střeva můžete zkusit cvik níže, který protahuje a zprůchodní dráhu tlustého střeva. Po ránu vám může pomoci se snazším vyprázdněním. Čím častěji si na něj vzpomenete, tím dřívější bude náprava.

Posílit dráhu plic můžete i následujícím cvikem:

 1. stoj na šíři pánve, chodidla jsou vodorovné a kolena lehce pokrčená (nezamčené).
 2. Prsty propleťte za zády a vytočte ven.
 3. S výdechem přejděte do rovného předklonu se záklonem hlavy a se současným zapažením.
 4. Vydržte 3-5 dechů a zpět (můžete i déle).

Dechové cvičení k uvolnění smutku

Smutek je většinou spojen:

 • s ukončením např. vztahu, projektu, životní fáze. 
 • Někdy je však spojen se ztrátou milované osoby/zvířete nebo něčeho cenného. V tomto případě je velice důležité smutek cítit, projít procesem truchlení, a pokud nás tato emoce zahltí, je velmi dobré se vyplakat. Se slzami se může odplavit velké množství starých nánosů. Ten opravdový pláč přichází z hloubky těla. Osvobodí se hrudník (svoboda, komunikace) i podbřišek (emoce). Je to čas, kdy vnímáme sami sebe a věnujeme se své bolesti a ztrátě. 

Pokud to dokážeme naplno prožít a pak pustit smutek v podobě nářků či pláče z těla ven, půjde o očistný proces. Potom můžeme vytvořit místo pro nové, které může přijít a obohatit náš život.

Dechová technika:

Své emoce můžeme uvolnit stejně, jako když to děláme s dechem. Zhluboka vydechujeme, aby se odplavily všechny nánosy a negativní emoce. 

Při dechovém cvičení na uvolnění smutku se soustředíme na výdech, který je jednou tak dlouhý jako je nádech. Konec výdechu je veden mírnou silou, abychom vydechli vzduch i ze spodních plicních sklípků.

Dostatek kvalitních živin pro naše tělo

Ze své osobní zkušenosti i ze zkušeností mých klientů vím, že pro správné fungování organismu je nezbytné zajistit mu kvalitní stravu s dostatkem vitamínů a minerálů. Správně vyživené tělo nám poděkuje větším množstvím energie a také lepší duševní pohodou a lepším zvládáním stresu.

Je to zkrátka jako dílky skládačky, kde celkový obrázek je náš zdravý a harmonický život.

Pokud je naše strava na některé živiny chudá, můžou nám pomoct kvalitní doplňky stravy. O tom, co se osvědčilo mně, se můžete dozvědět ve videu, kde si povídám s Laurou Šťastnou.

LifePak+ a Omega

LifePak+. obsahuje všechny zásadní minerály a vitamíny pro naše zdraví. Jsou důmyslně zkombinované, aby byla jejich využitelnost maximální. A to se tady opravdu povedlo. Pokud tělu dodáte Omegu s LifePak+, tak je studií prokázaná až 95% využitelnost. Což je famózní! Zároveň jsou všechny složky v biokvalitě a čistě přírodní.

Napište mi!

Pokud vás efekt těchto doplňků stravy zaujal a chtěli byste to vyzkoušet na vlastní kůži, můžete mi napsat e-mail na joy@janaohankova.cz.
Brzy se vám ozvu a domluvíme si nezávaznou konzultaci.

V případě dotazů nebo technických problémů mě kontaktujte na můj email: joy@janaohankova.cz

Tato cvičení a dechové techniky jsou určeny přihlášeným odběratelům a není povoleno je dále šířit. Pokud se vám líbí a chcete je sdílet, neváhejte a pošlete odkaz na moje webové stránky svým přátelům a známým. Předem vám děkuji za dodržování tohoto pravidla.