Právě si prohlížíte 6 rad, které s vedrem zatočí

6 rad, které s vedrem zatočí

Letní horko, které nepolevuje a trvá nezvykle dlouho, má negativní vliv na naše zdraví. Špatně se nám pracuje, spí, sportuje i jí. Po pár dnech začínáme být vyčerpaní a podráždění. Starší lidé, děti, těhotné ženy nebo lidé s vysokým krevním tlakem či srdečními problémy jsou ohroženi ještě víc.

Jak to s tím vedrem doopravdy je?

Všimli jste si, že každý vnímá teplo jinak? Záleží na věku, výchově, genetice, místě, ve kterém vyrůstáme a na našem zdraví, to jistě. Ale to, kolik nám je let nebo jak jsme fit atd. nezměníme ze dne na den. To, co změnit můžeme rychle (ne však snadno),  je náš přístup. Domnívám se, že vnitřní nastavení každého z nás je vůbec nejdůležitější a má velký vliv na to, jak se doopravdy cítíme a jací jsme. Pokud si neustále stěžujeme na nesnesitelné počasí, na únavu z vedra a že se to opravdu už nedá vydržet, tak to tak prostě je. Vytvořili jsem si svoji realitu. Naše mysl začne věřit tomu, co říkáme a tělo se podle toho zachová. Je unavené, malátné a bez energie. Co s tím? Sepsala jsem pro vás 6 rad, které mi pomáhají zvládat vedro s lehkostí. Věřím, že budou k užitku i vám.

Rady pro každý teplý den

1. Nestěžujte si

Nestěžujte si na teplé počasí a jednoduše to přijměte jako fakt. Nedávejte tomu víc své energie ani významu než je nutné. Pozitivní nastavení dělá zázraky. Vím, že to občas není jednoduché. Ale stačí to jen vyzkoušet a pak opakovat stále dokola. 

2. Změňte či upravte návyky

V takovém úmorném vedru se přece nedá sníst svíčková se šesti knedlíky. Inspirujte se, jak to dělají lidé na jihu. V poledne si dají salátek a pak siestu. Život začíná s večerem. Díky přírodě a teplu se učíme uspořádat si svůj vnější i vnitřní život. Zorganizujete si den podle počasí a samozřejmě vašich pracovních možností.

3. Odpočívejte

Najděte si prostor k relaxaci, odpočinku a uvolnění. Natočila jsem pro vás jednoduchou a účinnou techniku na zmírnění stresu a uvolnění napětí. Můžete ji praktikovat kdekoli a kdykoli. Další jednoduchou techniku najdete zde: Účinné cvičení na zmírnění stresu.

4. Otužujte se

Uvidíte, jaké zázraky udělá studená sprcha aspoň 1x denně. Význam otužování je jednoznačný a myslela jsem, že mě na studené vodě nic nepřekvapí. To jsem se ale dost spletla. Stačilo si přečíst článek od Terezky Kramerové a jejím setkání s ledovým mužem. Když jsem k tomu přidala sdílení od Stáni Stiborové, tak ve mě jednoznačně zavelelo: Jo, to je ono! A už víc jak dva roky si užívám ledové sprchy. Nečekaně jsem tak objevila svůj nový zdroj.

5. Vyvarujte se příliš studenému a průvanu

Však to známe všichni – klimatizace. Máme ji v práci, autech a obchodech. Doporučuji s sebou nosit šátek a chránit si jím ramena a krk před průvanem.

6. Stravujte se jednoduše a správně 

Vhodná je lehká strava, jako je ovoce, zelenina, luštěniny a kaše. Výborný je vodní meloun nebo okurka. Nejenom že, obsahují velké množství tekutin, zároveň i ochlazují. Úžasné jsou také citrusové plody – pomeranče, kiwi, citróny. Nápoje pijte nejlépe teplé. Proč? Tělo nezažije velký teplotní šok. Zelený čaj místo kávy a na vypuzení horka z těla je výborná žlutá chryzantéma (Huang ju hua). Tu seženete ve zdravé výživě nebo prodejnách Tradiční čínské medicíny. Naopak omezte tučné a slané jídlo, nepijte kávu, alkohol, ledové nápoje či zmražené produkty.

Když je vaše strava vyvážena a plná vitamínů a minerálů, tak horku tak nepodléháte. Nedostatek poznáme třeba tím, že jsem náladoví a necháme se ovlivnit vnějšími vlivy, jako je například počasí. 

Dvě rady k nezaplacení

1) Hlídejte si přísun karotenoidů do svého těla.

2) Naučte se jednoduchou a účinnou metodu STRES IN/OUT.

Jana Ohanková

Pomáhám lidem spojit se s tím, co jim dodává energii, radost a klid do života, s jejich léčivými zdroji. Jsem autorkou projektu SÍLA LÉČIVÝCH ZDROJŮ, terapeutka craniosakralní biodynamiky a Somatic experiencing, učitelka jógy a Pilates. Můj příběh si můžete přečíst zde >>