Právě si prohlížíte 6 rad, které s vedrem zatočí

6 rad, které s vedrem zatočí

Letní horko, které nepolevuje a trvá nezvykle dlouho, má negativní vliv na naše zdraví. Špatně se nám pracuje, spí, sportuje i jí. Po pár dnech začínáme být vyčerpaní a podráždění. Starší lidé, děti, těhotné ženy nebo lidé s vysokým krevním tlakem či srdečními problémy jsou ohroženi ještě víc.

Jak to s tím vedrem doopravdy je?

Všimli jste si, že každý vnímá teplo jinak? Záleží na věku, výchově, genetice, místě, ve kterém vyrůstáme a na našem zdraví, to jistě. Ale to, kolik nám je let nebo jak jsme fit atd. nezměníme ze dne na den. To, co změnit můžeme rychle (ne však snadno),  je náš přístup. Domnívám se, že vnitřní nastavení každého z nás je vůbec nejdůležitější a má velký vliv na to, jak se doopravdy cítíme a jací jsme. Pokud si neustále stěžujeme na nesnesitelné počasí, na únavu z vedra a že se to opravdu už nedá vydržet, tak to tak prostě je. Vytvořili jsem si svoji realitu. Naše mysl začne věřit tomu, co říkáme a tělo se podle toho zachová. Je unavené, malátné a bez energie. Co s tím? Sepsala jsem pro vás 6 rad, které mi pomáhají zvládat vedro s lehkostí. Věřím, že budou k užitku i vám.

Rady pro každý teplý den

1. Nestěžujte si

Nestěžujte si na teplé počasí a jednoduše to přijměte jako fakt. Nedávejte tomu víc své energie ani významu než je nutné. Pozitivní nastavení dělá zázraky. Vím, že to občas není jednoduché. Ale stačí to jen vyzkoušet a pak opakovat stále dokola. 

2. Změňte či upravte návyky

V takovém úmorném vedru se přece nedá sníst svíčková se šesti knedlíky. Inspirujte se, jak to dělají lidé na jihu. V poledne si dají salátek a pak siestu. Život začíná s večerem. Díky přírodě a teplu se učíme uspořádat si svůj vnější i vnitřní život. Zorganizujete si den podle počasí a samozřejmě vašich pracovních možností.

3. Odpočívejte

Najděte si prostor k relaxaci, odpočinku a uvolnění. Natočila jsem pro vás jednoduchou a účinnou techniku na zmírnění stresu a uvolnění napětí. Můžete ji praktikovat kdekoli a kdykoli. Další jednoduchou techniku najdete zde: Účinné cvičení na zmírnění stresu.

4. Otužujte se

Uvidíte, jaké zázraky udělá studená sprcha aspoň 1x denně. Význam otužování je jednoznačný. Zkuste tento zdravý návyk začlenit do své každodenní rutiny. Přistupujte ke studené vodě pozitivně a s otužováním začněte postupně. 

5. Vyvarujte se příliš studenému a průvanu

Však to známe všichni – klimatizace. Máme ji v práci, autech a obchodech. Doporučuji s sebou nosit šátek a chránit si jím ramena a krk před průvanem.

6. Stravujte se jednoduše a správně 

Vhodná je lehká strava, jako je ovoce, zelenina, luštěniny a kaše. Výborný je vodní meloun nebo okurka. Nejenom že, obsahují velké množství tekutin, zároveň i ochlazují. Úžasné jsou také citrusové plody – pomeranče, kiwi, citróny. Naopak omezte tučné a slané jídlo, nepijte kávu, alkohol, ledové nápoje či zmražené produkty.

Když je vaše strava vyvážena a plná vitamínů a minerálů, tak horku tak nepodléháte. Nedostatek poznáme třeba tím, že jsem náladoví a necháme se ovlivnit vnějšími vlivy, jako je například počasí. 

Nápoje pijte nejlépe teplé. Proč? Tělo nezažije velký teplotní šok. 

Místo kávy si dopřejte zelený čaj, bylinkové čaje ( např. žlutá chryzantéma – Huang ju hua vypuzuje horko z těla). 

K zelenému čaje máme ale asi všichni nejblíže. A to je dobře! Zelený čaj obsahuje katechiny, což jsou skvělé antioxidanty, které chrání naše tělo před oxidačním stresem. 

Výhody zeleného čaje

  1. Je silným antioxidantem díky své bohaté zásobě polyfenolových antioxidantů (zejména epigalokatechin-3-galátu (EGCG)). Antioxidanty si představte je jako bdělé strážce, kteří chrání naše těla před oxidačním stresem, záněty a podporují celkovou pohodu. 
  2. Poskytuje zářivou pleť: Extrakt ze zeleného čaje je pro pokožku dobrý, ať už jej užíváme jako doplněk nebo jej aplikujeme přímo na vaši pokožku. Může pomoci s různými kožními problémy, jako je dermatitida, rosacea, bradavice a akné. Pokud jej nanesete na pokožku, může zlepšit elasticitu a snížit poškození sluncem. Když se extrakt ze zeleného čaje užívá jako doplněk, bylo prokázáno, že bojuje proti stárnutí pleti a akné. Použití extraktu ze zeleného čaje, buď jako doplněk nebo v krémech, může také zabránit kožním problémům, jako je ztráta elasticity, zánět, předčasné stárnutí a poškození UV zářením.
  1. Podporuje hubnutí: Úloha zeleného čaje při regulaci hmotnosti přesahuje jeho antioxidační schopnosti. Zvyšuje rychlost metabolismu a usnadňuje spalování tuků, zejména v kombinaci s cvičením.
  1. Prevence srdečních chorob: Pravidelná konzumace zeleného čaje se ukazuje jako ochranné opatření proti srdečním onemocněním. Důkazy naznačují snížené riziko ucpání tepen, zvláště pozoruhodné u mužů, kteří si dopřávají alespoň tři šálky denně. Navíc tato obvyklá konzumace zeleného čaje koreluje s nižším rizikem úmrtí na srdeční choroby. Spojení se sníženými rizikovými faktory, včetně zlepšení krevního tlaku a lipidů, vytváří slibný obrázek.
  1. Kognitivní a Alzheimerova choroba: Pravidelná konzumace zeleného čaje je spojena s lepšími kognitivními funkcemi, zlepšenou pracovní pamětí a potenciálním snížením rizika Alzheimerovy choroby.
  1. Snížení rizika rakoviny:Pokračující zkoumání souvislosti zeleného čaje se sníženým rizikem specifických druhů rakoviny, jako je rakovina plic a vaječníků
  1. Podpora orálního zdraví: Pozitivní vliv zeleného čaje na povrchy ústní dutiny
  1. Zánětlivé stavy kůže: Extrakty ze zeleného čaje, které mají protizánětlivé vlastnosti.
  1. Diabetes 2. typu:Výzkum naznačuje potenciální nižší riziko diabetu 2. typu u jedinců pravidelně konzumujících zelený čaj. Pravidelné užívání zeleného čaje snižuje u diabetiků riziko cukrovky a úmrtnosti ze všech příčin. 
  2. Vysoký cholesterol (hyperlipidémie): Pro jedince, kteří bojují s vysokou hladinou cholesterolu, se zelený čaj ukazuje jako skromný, ale prospěšný zásah.

Dvě nevýhody zeleného čaje

Aby výše popsané účinky ovlivnily vaše tělo i mysl, je třeba pít kvalitní zelený čaj, pít ho pravidelně a ve vyšším množství. Protože obsahuje i látky (tein (kofein)), které naše tělo stimulují, tak může u někoho způsobit:

  1. nespavost a/nebo
  2. zvýšit míru úzkosti.

Jak tedy dosáhnout výše popsaného efektu a vyhnout se zásadním nevýhodám? 

Řešení existuje v podobě suplementu. Na trhu je ovšem spousta produktů a opět je náročné se vyznat v jejich kvalitě a často obsahují tein (kofein). Proto pátrejte po kvalitním produktu s výtažky ze zeleného čaje bez teinu (kofeinu). 

Bonusová rada na závěr

Stres a napětí v těle může vznikat právě s přílišného horka, proto si hlídejte přísun hořčíku, kolagenu a karotenoidů do svého těla. Hořčík i kolagen se ztrácí při stresu a úzkosti jako první.

 

Jana Ohanková

Pomáhám lidem spojit se s tím, co jim dodává energii, radost a klid do života, s jejich léčivými zdroji. Jsem autorkou projektu SÍLA LÉČIVÝCH ZDROJŮ, terapeutka craniosakralní biodynamiky a Somatic experiencing, učitelka jógy a Pilates. Můj příběh si můžete přečíst zde >>