Právě si prohlížíte Srpen – termoregulace a hormonální rovnováha

Srpen – termoregulace a hormonální rovnováha

Základem pevného zdraví je celková harmonie organismu založená na rovnováze.  Jedním z důležitých aspektů je kondice našich vnitřních orgánů. Podle tradiční čínské medicíny (TČM) můžeme naše orgány ovlivnit:

  • fyzicky (pohybem, stravou) a
  • energeticky, např. akupunkturou, meridiánovou masáží a také cvičením jógy, čchi kungu, tai-chi.

Pokud je energetická rovnováha narušena, bývá prvotní příčinou vzniku onemocnění.

Srpen podle TČM

 Srpen je přechodným obdobím mezi létem a pozdním létem, z čínského pohledu mezi elementem ohně a země a je mu přiřazen „ energetický orgán“ trojitý ohřívač – což v západním názvosloví známe pod pojmem termoregulace

Do fyzického těla přijímáme kyslík, vodu a stravu, orgány pak vše přemění díky energetickému orgánu v esenci, která tvoří základ pro tvorbu čchi, krve a ostatních tělesných tekutin. 

Funkce tří ohřívačů také úzce souvisí se žlázami s vnitřní sekrecí, které mají na starosti hormonální rovnováhu v našem těle.  

Trojitý ohřívač

Tři ohřívače představují proudy energie v nás, které jsou vysílány do jednotlivých orgánů. A právě skrze orgány bychom měli energii posilovat, abychom lépe zvládli podzimní a zimní období. 

Trojitý ohřívač je rozdělen na: 

  1. horní – srdce a plíce,
  2. střední – žaludek, slezinu a játra a žlučník,
  3. dolní – ledviny, močový měchýř a tenké a tlusté střevo.

V zásadě se jedná o tři vzájemně propojená energetická centra, které regulují tekutiny v těle a jejich prostřednictvím zároveň celému tělu přerozdělují energiiPosiluje tedy tři základní funkce: dýchání, trávení a vylučování.

Pokud v harmonii není, snažíme se většinou působit na příslušné orgány, jejichž zdraví je neodmyslitelně spjato se správnou termoregulací a hospodařením těla s tekutinami. Věnujeme se tak posilování oslabených ledvin, čištění zanesených střev nebo odhlenění plic.

Jak se projevuje nerovnováha?

Fyzické projevy energetické nerovnováhy:

  1. Při oslabení horního ohřívače se může vyskytnout kašel, pocit dušnosti, problémy s funkcí plic a srdce a také s ušima.
  2. Poruchy středního ohřívače vedou k potížím se zažíváním: pocit plnosti, nadýmání a zácpa (při horkosti), špatné trávení a průjem (při chladu).
  3. Pokud není v pořádku dolní ohřívač, tak je negativně ovlivněna funkce ledvin a močového měchýře (potíže s močením, pomočování) a střev (zácpa nebo průjem). 
  4. Problémy vznikají i na úrovni nervové (nadměrné pocení, třes) a hormonální (hormony štítné žlázy a nadledvinek – návaly horka).

Psychické projevy energetické nerovnováhy:

  • časté změny názorů, lhostejnost, neschopnost naslouchat, 
  • citový chlad, střídání stavů divoké vášně a chladné uzavřenosti.

Jak harmonizovat trojitý ohřívač?

1) Dodržujte pitný režim

V létě se obecně doporučuje dostatečný přísun tekutin a lehká strava. Hlídejte si pitný režim a to nejlépe kvalitní, nesycené vody (doporučuj pít vodu pokojové teploty, nikoli chlazenou nebo ledovou!). Doplňujte bylinnými čaji, které pijte teplé nebo vlažné. 

* Správnou termoregulaci v létě podpoříte těmito bylinami: mátou, meduňkou, smetánkou nebo kopřivou.

2) Upravte jídelníček a zařaďte vhodné potraviny pro správnou termoregulaci

V létě je vhodnější lehčí a méně tepelně zpracovaná strava, tudíž si můžeme dopřát více osvěžujících a ochlazujících potravin. 

Zařaďte do svého jídelníčku potraviny neutrálního a chladného charakteru.

  • Z neutrálních jsou vhodné následující potraviny: hrách, čočka, fazole adzuki, cizrna, sója, kukuřice, celozrnná rýže, brambory, mrkev, olivy, paprika, polníček, dýňová semínka a ořechy.
  • Osvěžující účinky mají především potraviny jako tofu, fazole mungo, artyčoky, avokádo, brokolice, řapíkatý celer, celer, cuketa, čekanka, chřest, kapusta, okurka, rajče, ředkvička, špenát, kysané zelí, žampiony, angrešt, banány, brusinky, citrony, pomeranč, grep, hrušky, jablka, jahody, kiwi, mango, melouny, papája a rybíz.

Nejen, že ochlazují, ale obsahují mnoho vitamínů, které podporují krvetvorbu a správný krevní oběh.

Důležité je omezit maso –  pro jeho teplou povahu se více hodí jej konzumovat v chladných dnech, kdy nám dodá dostatek potřebné energie a tepla. 

3) Upravte svůj životní styl

Podle orgánových hodin je trojitý ohřívač nejvíce aktivní mezi 21:00-23:00 hodinou. V této době je vhodné být již klidný a jít spát, nedoporučují se provádět žádné namáhavé aktivity ani jíst těžká jídla.

4) Pravidelně cvičte a otužujte se

Preferujte aktivity, které můžete provozovat venku. Jako je běh, svižná chůze, plavání, jízda na kole atd. Cvičení jógy, tai-chi nebo čchi-kungu je prospěšné vždy.

Otužování je nejstarší metoda, jak posílit imunitní systém. Začněte se otužovat vzduchem a omýváním paží, tváře a krku. Pak studeným ponorem svých nohou, postupně celého těla. Studenou sprchu si nejchte na konec. Ale vyzkoušejte střídat teplou a studenou vodu. A doporučuji koupel v potoce. Poté se zahřejte pohybem nebo třením těla ručníkem. V chladnějších dnech pomůže nastartovat termoregulaci saunování s následným postupným ochlazováním.

5) Čerpejte energii z přírody a eliminujte stres

Čas strávený v přírodě a v zeleni pomáhá snižovat stres, uklidňuje a zlepšuje náladu. Pokud jste měli stresující den, zkuste se projít v parku nebo lese a užívejte si vůně a zvuky přírody. Zjistíte, že se začnete cítit blíž k přírodě a zároveň méně vystresovaní.  

Velmi vhodné jsou i  antistresové a relaxační techniky. 

6) Harmonizujte hormonální systém

K dosažení hormonální rovnováhy může být nutné změny v životním stylu, výživě, případně i použití doplňků stravy. Cílem je obnovit správné fungování hormonálního systému a tím zlepšit celkové zdraví a vitalitu.

Co způsobuje hormonální nerovnováhu?

  • Stárnutí a přechody (puberta, těhotenství, porod, kojení, prememopauza, memopauza atd.)
  • Špatná strava 
  • Stres
  • Nekvalitní spánek atd.

Rovnováhu hormonálního systému podpoříte stravou s vyváženým příjmem minerálů, vitamínů a dalších živin, které se spolupodílejí na regulaci tělesných tekutin.  Vhodné jsou potraviny i potravinové doplňky na podporu správného hospodaření těla s vodou.

Pokud chcete zjistit, jaké minerály a vitamíny potřebujete doplnit právě vy využijte DIAGNOSTIKA POTŘEB TVÉHO TĚLA – ONLINEPomocí diagnostiky objevíte, jaké jsou skutečné potřeby vašeho těla a já vám doporučím přesně takové techniky, cvičení, afirmace i doplňky, které podpoří vaši přirozenou vitalitu.

7) Podpořte svůj lymfatický systém

Lymfatickému systému chybí pumpa (jako má krevní oběh srdce). Pro podporu lepšího odbourávání a odplavování škodlivin je nezbytné systém stimulovat.

Závěr

Nastává období, které je důležité pro podporu našeho zdraví pro nadcházející podzimní a zimní období.

Pokud v průběhu pozdního léta (srpen a září) správně podpoříme své zdraví, nemusíme se strachovat z podzimního a zimního období, které je vyplněno smutkem, melancholií, chřipkami a jinými nemocemi.

Začít pečovat o své zdraví můžete právě dnes.  

Jak? 

Doporučuji začít kvalitním rybím tukem s vysokou využitelností.

Jana Ohanková

Pomáhám lidem spojit se s tím, co jim dodává energii, radost a klid do života, s jejich léčivými zdroji. Jsem autorkou projektu SÍLA LÉČIVÝCH ZDROJŮ, terapeutka craniosakralní biodynamiky a Somatic experiencing, učitelka jógy a Pilates. Můj příběh si můžete přečíst zde >>