Jak močový měchýř souvisí s napětím v těle?

Jak močový měchýř souvisí s napětím v těle?

V lednu je nejcitlivějším orgánem právě močový měchýř, který společně s ledvinami a močovou trubicí tvoří močový systém důležitý pro vylučování toxinů z našeho těla. Pokud funguje správně a vylučovací systém je v rovnováze, neměli bychom pociťovat žádné zdravotní obtíže s ním spojené.

Močový měchýř zachycuje velký podíl fyzického i emočního napětí.  Močení je určité uvolnění nahromaděného tlaku tekutiny, a pokud to přeneseme na psychiku, na naši duši, je potřeba se naučit uvolňovat své vnitřní tlaky

Jak se nerovnováha močového měchýře projevuje?​

Dráha močového měchýře je nejdelší ze všech akupunkturních drah. Je dobré tuto dráhu znát, protože pak lépe objevíte příčinu vašich obtíží.

Při nerovnováze se mohou objevit následující fyzické obtíže:

 •  jako slabá funkce a kontrola močového měchýře,
 • nadměrné či nedostatečné pocení,
 • napětí svalů podél páteře a na zadní straně nohou a kyčlí,
 • studené ruce,
 • záněty středního ucha
 • pocit chladu v oblasti u páteře a hýždí
 • slabý krevní oběh,
 • tupá a tepající bolest hlavy,
 • suchost v kloubech a v celém těle,
 • žízeň,
 • ischias.

Pokud  nerovnováha trvá dlouho nebo vznikne náhle (například při užívání antibiotik) může dojít k  zánětu močovodů nebo močového měchýře (cystitida).

Smyslový orgán a emoce

Smyslovým orgánem močového měchýře jsou uši, dávejte si tedy pozor na jejich ofouknutí zimním větrem.

Strach, podrážděnost, vztek, neschopnost prosadit sami sebe (zejména u dětí) nebo pocit nesvobody oslabuje, až blokuje, náš močový měchýř. Je tedy důležité naučit vyjadřovat své emoce a potřeby, jemně, bez přehnaného afektu a zloby.

Strava

Strava v tomto období musí být bohatší tuky a vitaminy. Také je vhodné zařadit potraviny slanější chuti podle TČM. Organismus prohřívejte nejlépe vývarem z kořenové zeleniny. Do jídelníčku zařaďte pohanku, ječmen,  fazole, hrách,  datle a mořskou zeleninu (řasy kombu, wakame, nori). A pokud nejste vegetariáni, tak si můžete dopřát i vepřové maso, Naopak se vyhněte alkoholu, který na oslabený močový měchýř působí toxicky.

Cvik k harmonizaci dráhy močového měchýře

Vyzkoušejte cvik z harmonizační orgánové sestavy. Tato sestava přispívá k harmonizaci a protažení energetických drah v těle (meridiánů), důmyslnými cviky zajistí správnou funkci všech orgánů v těle a tím přirozenou tělesnou a duševní rovnováhu

Nohy natažené dopředu, paty zatlačíme dozadu a špičky přitáhneme k sobě. Předkloníme se a pokusíme se chytit chodidel či prstů, ale dle svých možností bez nutnosti překonávat bolest. Po uchopení prstů nohou se přitáhneme a uvolníme se.  Setrváme v této pozici déle, postupně uvolníme celé tělo a pomalu záda znovu narovnáme do sedu.

Jana Ohanková

Pomáhám lidem spojit se s tím, co jim dodává energii, radost a klid do života, s jejich léčivými zdroji.
Jsem autorkou projektu MOJE ZDROJOVNA, terapeutka craniosakralní biodynamiky a Somatic experiencing, učitelka jógy a Pilates.
Můj příběh si můžete přečíst zde >>