V lednu je nejcitlivějším orgánem právě močový měchýř, který společně s ledvinami a močovou trubicí tvoří močový systém důležitý pro vylučování toxinů z našeho těla. Pokud funguje správně a vylučovací systém je v rovnováze, neměli bychom pociťovat žádné zdravotní obtíže s ním spojené.
Močový měchýř zachycuje velký podíl fyzického i emočního napětí. Močení je určité uvolnění nahromaděného tlaku tekutiny, a pokud to přeneseme na psychiku, na naši duši, je důležité vědět, jak uvolnit své vnitřní tlaky.
Jak se nerovnováha močového měchýře projevuje?
Dráha močového měchýře je nejdelší ze všech akupunkturních drah. Je dobré tuto dráhu znát, protože pak lépe objevíte příčinu vašich obtíží.
Při nerovnováze se mohou objevit následující fyzické obtíže:
- jako slabá funkce a kontrola močového měchýře,
- nadměrné či nedostatečné pocení,
- napětí svalů podél páteře a na zadní straně nohou a kyčlí,
- studené ruce,
- záněty středního ucha
- pocit chladu v oblasti u páteře a hýždí
- slabý krevní oběh,
- tupá a tepající bolest hlavy,
- suchost v kloubech a v celém těle,
- žízeň,
- ischias.
Pokud nerovnováha trvá dlouho nebo vznikne náhle (například při užívání antibiotik) může dojít k zánětu močovodů nebo močového měchýře (cystitida).
Jak můžete "posílit" močový měchýř?
1) Strava
Strava v tomto období musí být bohatší tuky a vitaminy. Také je vhodné zařadit potraviny slanější chuti podle TČM. Organismus prohřívejte nejlépe vývarem z kořenové zeleniny. Do jídelníčku zařaďte pohanku, ječmen, fazole, hrách, datle a mořskou zeleninu (řasy kombu, wakame, nori). A pokud nejste vegetariáni, tak si můžete dopřát i vepřové maso, Naopak se vyhněte alkoholu, který na oslabený močový měchýř působí toxicky. Více se o stravě a vhodných potravinách a suplementech dozvědět zde >>
2) Výživové doplňky
V tomto období nezapomínejte na kvalitní a ověření doplňky stravy
- Probiotika – které chrání vaše střevo – sídlo vaší imunity, štíhlé linie a dobré nálady.
- Omaga 3 mastné kyseliny – zlepšují propustnost buněk, zlepšují kvalitu vaší nervové soustavy a mnoho dalšího.
- Minerály&vitamímy – dokonale vyvážené bioaktivní a vysoce vstřebatelné vitamíny a minerály.
- Houba cordyceps – která chrání a harmonizuje ledviny a močový měchýř, zlepšuje náladu a mnoho dalšího.
3) Cvičení a pohyb
Přínosné je cvičení pánevního dna, které může pomoci posílit nebo naopak uvolnit svaly kolem močového měchýře. Hodně žen má svaly v pánevní oblasti oslabené, přetížené a ztuhlé.
Oslabené svaly pánevního dna se mohou projevit bolestí pánve a zad nebo nepříjemným, až bolestivým pocitem při pohlavním styku. Hlavními příznaky jsou ale zdravotní potíže – inkontinence a rektokéla (prolaps střeva), což je vyboulení přední stěny konečníku do zadní stěny pochvy.
Cvičení k harmonizaci dráhy močového měchýře i proti inkontinenci jsou vám k dispozici zde >>
4) Emočním uvolněním
Na emocionální rovině zaznamenáváme obtíže, jako jsou podrážděnost, strach, přecitlivělost. Močovému měchýři stejně jako ledvinám škodí chlad, zejména od nohou i „chlad“ ve vztazích, zejména partnerských.
V lednu a zimě organismu obecně prospívá odpočinek a setrvávání v teple a klidu. Je to ideální doba vhodná k duševnímu rozjímání a nabrání sil na nový rok. Pokud se v zimě přílišně vyčerpáváme, můžeme se na jaře setkat s „jarní únavou“.

Rytmus roku a močový měchýř
Rytmus přírody působí jako zdroj oživující síly Je to náš léčivý zdroj.
Když s rytmem nejsme v souladu, nerespektujeme ho, odchylujeme se od rovnováhy a ztrácíme životní energii. Pociťujeme únavu a vyčerpání.
Když jsem ale v souladu a necháváme se vést proměňujícím se denním světlem i noční tmou. Tím se nám život velmi zjednoduší i ozdraví. Přirozený rytmus v těle přináší sílu a vytváří klid a ten je předpokladem k jakémukoliv léčení.
Močový měchýř spadá do zimního období. Pojďte si rozpomenout na to, co nás naše babičky/prababičky o zimě učily.