Právě si prohlížíte Recept na pohodovou dovolenou

Recept na pohodovou dovolenou

Prázdniny se pomalu blíží, venkovní teploty stoupají a vy přemýšlíte, kde strávit horké slunečné dny v klidu a rodinné pohodě. Což možná pro vás není až tak jednoduché.

  • Máte malé děti, a tak i hodně práce.
  • Na společné destinaci se těžko shodnete a často se pak hádáte.
  • Po dovolené se cítíte unaveni a kolegům v práci říkáte, že potřebujete dovolenou po dovolené.

Jak si užít dovolenou v klidu a pohodě a to třeba i s celou rodinou?

Několik posledních rodinných dovolených si opravdu užíváme. Není to však bez práce. Abychom prožili pohodovou dovolenou, víme, že je pro nás nezbytné dodržet pár zásad. Rozhodně se to vyplatí.

Ráda se s vámi podělím o náš recept na pohodovou dovolenou. Ladili jsme ho několik let na vlastní kůži! Věřím, že přispěje k tomu, aby vaše výlety byly pohodové, nabíjející a zábavnější. Ingredience jsou důležité, nejsou však všemocné. Jak si z nich svou dovolenou upečete a zda vám bude chutnat, záleží jen na vás.

Recept na pohodovou dovolenou

1. Výběr dovolené

Základním předpokladem pohodové dovolené je, že jste se na ni shodli a vybrali ji společně. Najít to, co naplňuje oba partnery natož celou rodinu, nemusí být vůbec jednoduché.

  • Pokud chce jet váš přítel/ manžel na hory a vy se bojíte výšek, vyberte takové místo, kde můžete trávit čas u chaty, a přitom budete už v dostatečné nadmořské výšce.
  • Láká vás moře a manžel nesnáší vyvalování na pláži? Zjistěte, jaké jsou možnosti vodních sportů v dané oblasti. Nebo si půjčte na jeden den auto a jeďte na výlet. Možností je mnoho. Chce to zapojit vaši fantazii a využít potenciálu daného místa.

2. Dejte si dostatek času na přípravu před odjezdem

Každé dovolené většinou předchází shon, a to jak doma, tak v práci. Vnímáte, jak se stupňuje napětí, nervy máte na pochodu a k tomu začnou zlobit děti nebo sousedovic pes. Zapomněli jste NĚCO koupit nebo se NĚCO JEN pokazilo.

Váš nervový systém v této době dostává hodně zabrat. Najednou se vám vynoří plno neodkladných a nezbytných povinnosti, které musíte vyřešit nejpozději TEĎ. K tomu se připočítá příprava na cestu. Koupit, vyprat, pojistit, zabalit, zajistit byt, květiny, psa. Uf. Nemáte psa? Tak určitě máte děti. Nebo sousedé opravují byt a vy se před dovolenou prostě nevyspíte.

Schopnost uvolnit se na fyzické i psychické úrovni patří v dnešní době k činnosti, kterou se mnoho z nás musí znovu naučit. A to krok po kroku. Pokud je váš nervový systém stále na pochodu, tak neváhejte a naučte se jednoduchou relaxační techniku, která ROZFOUKÁ VÁS STES a pomůže vám tak s okamžitým uvolněním nahromaděného napětí.

3. Seznamte s plánem dovolené celou svou rodinu (především ty členy, kteří jedou na dovolenou s vámi)

Dovolená začíná už přípravou. V klidu si doma o plánech popovídejte, a to se všemi „účastníky zájezdu“.

  • Co všechno potřebujete zajistit, koupit apod.
  • Kdy přesně odjedete na dovolenou.
  • Jak dlouhá bude cesta a jak budete cestovat.
  • Kdy se budete balit.
  • Jak zabezpečit dům/byt/květiny a zvířata a nechat klíče někomu, komu věříte.
  • Kdy se vracíte a co budete dělat po příjezdu domů.
  • Rozdělte si úkoly, kdo, co a kdy zajistí před/na/po dovolené. Úkoly mají všichni členové rodiny. I malé děti! Například si zabalí svůj baťůžek, vezmou si a neztratí svého plyšáka apod.

Během dovolené se vaše plány někdy změní. Doporučuji o tom zase všechny informujte nebo se naopak aktivně ptejte. Vyhnete se např. této nemilé situaci, kterou jsme zažila po příjezdu z jarní dovolené. Cesta byla dlouhá a vrátili jsme se pozdě večer. Manžel mi po zaparkování auta oznámil, že celý den řídil a jde do sauny. To chápu. Ale taky mě to zmohlo a po aktivní dovolené a 8 hodinách na cestě s dětmi za zády jsem K.O. K tomu všemu se vyvalí další požadavky. Jedno dítě nemá přečtenou knihu, kterou mělo o prázdninách přechroupat. Druhé píše test z angličtiny. Všichni mají hlad a chtějí jít brzy spát. Před domem je nevybalené auto a náš byt je studený jak psí čumák. To je ale „milé“ překvapení! Jsem unavená, hladová a můj nervový systém se začíná aktivovat. Hádka je na spadnutí. Naštěstí mám svou úžasnou techniku na uvolnění stresu a napětí a situace je zachráněna.

4. Stanovte si finanční limit

Stanovený finanční limit se snažte opravdu dodržet. Nezapomeňte také na rezervy. První rezerva je na neočekávanou příjemnou věc, zážitek apod. Druhá na neočekávanou nepříjemnost (pokuta, úraz apod.).

5. Plňte si svá přání a očekávání

Před dovolenou si sdělte svá přání a očekávání. Doporučuji mít aspoň 2 od každého člena rodiny. Zapište si je. Během dovolené se pokuste splnit aspoň jedno přání každému. Někdy se dovolená prostě nepovede. Pokud se členům rodiny vyplní jejich přání, tak se na svou dovolenou budou dívat aspoň trochu pozitivně. Doporučuji!

„Jaká byla dovča?“…„No, celou dobu nám tam pršelo a jídlo bylo fakt špatné, ale řídila jsem motorový člun. Na to jsem se moc těšila. Fakt skvělý zážitek. Doporučuji.“

Nezapomínejte na drobné každodenní radosti, které vám spolehlivě zvýší hladinu hormonu štěstí. Čerpejte z nenápadných každodenních gest energii a optimismus do zásoby. Jsou to vaše léčivé zdroje.

6. Odpočívejte a relaxujte.

Každý den si najděte prostor na odpočinek. Na ticho. Nejlépe mezi 13:00 a 15:00 hodinou, kdy je naše tělo v útlumu. V této době se soustředěnost snižuje, vzrůstá sklon k chybám, přichází únava. Je potřeba uvolnění a dostatek odpočinku.  Přečtěte si knížku, jen tak ležte nebo meditujte.

Někdy však ani odpočinek neodvrátí nějakou tu náhlou, nečekanou a nemilou zdravotní komplikaci. Sama mám s tím na cestách mnoho zkušeností. Ale většinou se jedná o drobnosti. A pokud opravdu něco příjde, mám u sebe 3 zázračné ingredience, které si poradí téměř se vším. Nosím je stále s sebou. Ráda se o ně s vámi podělím se o ně s vámi a to zde >>

7. Věnujte zvýšenou pozornost

  • u spotřeby alkoholu a jídla,
  • adrenalinových sportů a
  • ponocování.

8. Sdílejte

S citem a v omezeném množství sdělujte svoje negativní pocity druhým. Naopak co nejvíce se dělte se o své pozitivní pocity a zážitky s celou rodinou. Klidně se o ně podělte i několikrát denně. Uvidíte, jaký budete mít úspěch.

9. Po společné dovolené se věnujte sami sobě

Najděte si čas na sebe a svoje záliby. Pokuste se být sám, bez rodiny. Samozřejmě pokud je to možné a aspoň na chvíli. Zajděte si do sauny, zaplavat, na masáž, zaběhat nebo si přečtěte časopis. Dělejte něco příjemného a dělejte to sami pro sebe. Určitě si to do své dovolené zaintegrujte, jako její součást. Právo na tento bod dopřejte všem členům vaší rodiny.

Co dělat, když se dovolená nevyvedla

Pokud jste však prožili opravdu velice stresující situace a ovlivnilo to vaši psychiku a rodinou pohodu. Nemůžete se sladit. Jste stále v psychické nebo fyzické nepohodě a nic vám nepomáhá. V tomto případě vám doporučuji:

  • Svěřte se rodině se svými negativními pocity. Zamyslete se, zda chcete takto trávit své volno a promluvte si o tom s partnerem (rodinou).
  • Nechcete to řešit s rodinou.  Svěřte se kamarádce/kamarádovi, případně vašemu terapeutovi (pokud se o sebe takto staráte). Osobně mohu doporučit terapie, které sama praktikuji. Kraniosakrální biodynamika a Somatic experiencing. Tyto metody jsou neinvazivní, jemné a nasměrují klienta k pozitivním zážitkům. Klient a jeho systém se orientuje ke zdraví a ke zdrojům. Což v tomto případě opravdu moc potřebujete.
  • Podporu najdete v kurzu Zvládni svůj stres – 9 klíčů do nepohody, které si se zahlcením a svalovou tenzí velmi dobře poradí. Navíc vám přinesou klid a uvolnění. Jsou rychlé, funkční, bezpečné a v praxi ověřené. 
  • S klíči v kapse se budete cítit bezpečněji v každé nepříjemné situaci. A poradíte si rychleji a efektivněji s nepříjemnými pocity, které vás náhle přepadnou. A hlavně budete mít už konečně dostatek energie na to, co vás baví a naplňuje.
  • Nebo si přečtěte následující modlitbu, která mi „přišla“ při psaní tohoto textu: Modlitba před dovolenou. Rozhodně stojí za přečtení. Je krásná, silná a pravdivá. Ať jsme nebo nejsme věřící.

Neváhejte článek sdílet přátelům a známým, o kterých víte nebo si jen myslíte, že jim pomůže.

Jana Ohanková

Pomáhám lidem spojit se s tím, co jim dodává energii, radost a klid do života, s jejich léčivými zdroji. Jsem autorkou projektu SÍLA LÉČIVÝCH ZDROJŮ, terapeutka craniosakralní biodynamiky a Somatic experiencing, učitelka jógy a Pilates. Můj příběh si můžete přečíst zde >>