Právě si prohlížíte Recept na pohodovou dovolenou

Recept na pohodovou dovolenou

Právě jsem se vrátila z jarní dovolené v Itálii. Prožili jsme ji na lyžích, tedy aktivně. Livigno je nádherné středisko v Itálii, které si v současnosti oblíbili především Češi. Byli jsme překvapeni, kolik známých jsme tam potkali. Společná setkání byla příjemná, zábavná a poučná.

Někteří známí jsou pohodáři od přírody. Jiní se během pobytu uvolnili a rozkvetli. Jediná šmouha na kráse byly zdravotní problémy. Rýma, kašel, úrazy a různé bolesti. Každý z nás operativně řešil své potíže více či méně úspěšně.

Vedlo mne to k zamyšlení, proč se to děje právě na dovolené, tak často a v tak velké míře. Můžu si svou dovolenou užít v klidu a pohodě a to s celou rodinou?

Můžu! Celá moje rodina si právě tuto dovolenou užila. Nebylo to však bez práce a občas se nějaký mráček také objevil. Něco jsme však pro to udělali. Dodrželi jsme pár zásad. Vyplatilo se to a dovolená se opravdu vydařila.

Ráda se s vámi podělím o náš recept na pohodovou dovolenou. Ingredience jsou důležité. Ty teď dostanete. Nejsou však všemocné. Jak si dovolenou z těchto ingrediencí upečete a zda vám bude chutnat, záleží jen na vás.

Jak tedy předejít nemocem, neshodám a nehodám?

Sepsala jsem pár základních rad, které jsem získala v průběhu let nebo i právě teď na naši poslední dovolené. Věřím, že se tímto receptem budeme nadále řídit. A naše příští dovolená bude ještě více pohodová a bez zbytečných problémů. Budu ráda, pokud vám tyto rady pomohou k prožití vaši báječné dovolené.

Upozornění: Předpokladem je, že jste se na své společné dovolené shodli a vybrali ji společně. To je většinou to nejtěžší rozhodnutí. S tím vám v tomto článku nepomůžu.

??

IMG_5113
MOŘE!
077_IMG_6992
HORY!

Recept na pohodovou dovolenou

 1. Dejte si dostatek času na přípravu před odjezdem

Každé dovolené většinou předchází shon a to jak doma tak v práci. Vnímáte, jak se stupňuje napětí, nervy máte na pochodu a k tomu začnou zlobit děti nebo sousedovic pes. Zapomněli jste NĚCO koupit nebo se NĚCO JEN pokazilo.

Váš nervový systém v této době dostává hodně zabrat. Najednou se vám vynoří plno neodkladných a nezbytných povinnosti, které musíte vyřešit nejpozději TEĎ. K tomu se připočítá příprava na cestu. Kopit, vyprat, pojistit, zabalit, zajistit byt, květiny, psa. Uf. Nemáte psa? Tak určitě máte děti. Nebo sousedé opravují byt a vy se před dovolenou prostě nevyspíte.

Je vám z toho před vaši dovolenou aspoň něco povědomé? Pokud ano, tak tato rada se vás týká a dejte si ji určitě na seznam.

 1. Seznamte s plánem dovolené celou svou rodinu (především ty členy, kteří jedou na dovolenou s vámi).

Dovolená začíná už přípravou a tak je dobré si v klidu sednout a o plánech si popovídat.

 • Kdy se budete balit.
 • Co všechno potřebujete zajistit, koupit apod.
 • Kdy přesně odjedete na dovolenou.
 • Jak dlouhá bude cesta.
 • Kdy odjíždíte zpět domů a kdy se budete balit.
 • Co budete dělat po příjezdu domů.

Tyto 2 poslední informace určitě nepodceňte.  Během dovolené se jistě něco změní, tak o tom zase všechny informujte. Vyhnete se např. této nemilé situaci: Přijedete domů po velmi aktivní dovolené, cesta je dlouhá a je už pozdě. Partner vám doma oznámí, že celý den řídil a jde do sauny. Vaše dítě nemá přečtenou knihu, kterou mělo o prázdninách pře chroupat. Druhé dítě píše test z angličtiny. Musíte vyzvednout psa. Všichni mají hlad a chtějí jít brzy spát. Před domem je nevybalené auto a váš byt je studený. Takže je vše na vás. To je ale „milé“ překvapení! Vy jste také unaveni, váš nervový systém aktivovaný a hádka je na spadnutí. Případně už lítají talíře.

 1. Rozdělte si úkoly

 • Před odjezdem.
 • V den odjezdu i příjezdu domů z dovolené.
 • Na dovolené.
 • Úkoly mají všichni členové rodiny. I malé děti! Například si zabalí svůj baťůžek, vezmou si a neztratí svého lišáka apod.
  WP_20150801_15_12_41_Pro__highres (1024x578)
 1. Vypněte doma vodu, zabezpečte dům/byt a nechte klíče někomu, komu věříte.

 2. Stanovte si finanční limit

 • Stanovený finanční limit se snažte opravdu dodržet.
 • Dejte si 2 rezervy.
  • První rezerva je na neočekávanou příjemnou věc, zážitek apod.
  • Druhá rezerva je na neočekávanou nepříjemnost (pokuta, úraz apod.).
 1. Plňte si svá přání a očekávání

Před dovolenou si sdělte svá přání a očekávání. Doporučuji mít aspoň 2 od každého člena rodiny. Zapište si je. Během dovolené se pokuste splnit aspoň jedno přání každému. Někdy se dovolená prostě nepovede. Pokud se členům rodiny vyplní jejich přání, tak se na svou dovolenou budou dívat aspoň trochu pozitivně J.

„Jaká byla dovča?“…„No, celou dobu nám tam pršelo a jídlo bylo fakt špatné, ale řídila jsem motorový člun. Na to jsem se moc těšila. Fakt skvělý zážitek. Doporučuji.“IMG_4625

 1. Odpočívejte a relaxujte.

Každý den si najděte prostor na odpočinek. Na ticho. Nejlépe mezi 13:00 a 15:00 hodinou, kdy je naše tělo v útlumu. V této době se soustředěnost snižuje, vzrůstá sklon k chybám, přichází únava, Je potřeba uvolnění a odpočinku.  Přečtěte si knížku, jen tak ležte. Můžete meditovat!

WP_20150803_10_22_58_Pro

 1. Věnujte zvýšenou pozornost u:

 • spotřeby alkoholu a jídla,
 • adrenalinových sportů a
 • ponocování.

IMG_4967

 1. Sdělujte svoje negativní pocity a nelibosti druhému s citem, v omezeném množství a „ředěně“.

To je úkol i pro mne. Každý se má co učit, viďte.

 1. Dělte se o své pozitivní pocity a zážitky s celou rodinou.

Klidně se o ně podělte každý den. Uvidíte, jaký budete mít úspěch.

 1. Po dovolené si najděte čas na sebe a svoje záliby. Pokuste se být sám, bez rodiny. Aspoň na chvíli.

Zajděte si do sauny, zaplavat, na masáž, zacvičte si jógu nebo si přečtěte časopis. Dělejte něco příjemného a dělejte to sami pro sebe. Určitě si to do své dovolené zaintegrujte, jako její součást. Právo na tento bod dopřejte všem členům vaši rodiny!

WP_20150806_14_11_58_Pro

 1. Tady je prostor pro vaši jednu až x rad, které na vaši dovolené prostě nesmí chybět.

Klidně mi o nich napište. Ráda se inspiruji a rozšířím si tak tím svůj seznam.

Užijte si svou příští společnou dovolenou. Ať je vašim novým pozitivním zdrojem!

To vám přeji z celého srdce.

P. S.

Pokud jste však prožili opravdu velice stresující situace a ovlivnilo to vaši psychiku a rodinou pohodu. Nemůžete se sladit. Jste stále v nepohodě, psychické nebo fyzické. Nic vám nepomáhá.

V tomto případě vám doporučuji:

 • Svěřte se rodině se svými negativními pocity. Zamyslete se, zda chcete takto trávit své volno a promluvte si o tom s partnerem (rodinou).
 • Nechcete to řešit s rodinou. Zajděte si  například na masáž nebo terapii. Osobně mohu doporučit terapie, které sama praktikuji. Kraniosakrální biodynamika a Somatic experiencing. Tyto metody jsou neinvazivní, jemné a nasměrují klienta k pozitivním zážitkům. Klient a jeho systém se orientuje ke zdraví a ke zdrojům. Což v tomto případě opravdu moc potřebujete.
 • Nebo si přečtěte následující modlitbu, která mi „přišla“ při psaní tohoto textu: MODLITBA PŘED DOVOLENOURozhodně stojí za přečtení. Je krásná, silná a pravdivá. Ať jsme nebo nejsme věřící.

Neváhejte článek sdílet nebo mu dejte lajk, pokud vás zaujal nebo pobavil.

Jana Ohanková

Pomáhám lidem spojit se s tím, co jim dodává energii, radost a klid do života, s jejich léčivými zdroji. Jsem autorkou projektu SÍLA LÉČIVÝCH ZDROJŮ, terapeutka craniosakralní biodynamiky a Somatic experiencing, učitelka jógy a Pilates. Můj příběh si můžete přečíst zde >>