S určitou mírou stresu si umíme poradit sami. A dokonce je pro nás přínosný, zvětšuje totiž naši odolnost. Naše tělo je opravdu geniální stroj a umí se regulovat a automaticky uvolnit.
Když se dostaneme do stresové situace, aktivuje se autonomní nervový systém k boji nebo útěku. Tento proces zahrnuje uvolňování stresových hormonů, jako je adrenalin a kortizol, které připravují tělo na rychlou reakci. Pokud náš systém vyhodnotí, že nemůže bojovat ani utéct, tak zamrzne. Jedná se o třetí -zdravou- reakci našeho nervového systému na nebezpečnou nebo zahlcující situaci.
Nicméně dlouhodobý nebo chronický stres může mít negativní dopady na různé aspekty zdraví. V tomto článku se podíváme jaký dopad má stres na naše zažívání.
Vliv stresu na zažívání
Stres přímo ovlivňuje složení střevního mikrobiomu našeho těla a ovlivňuje propustnost našeho střeva. Zdravé osídlení střev je zásadní pro náš imunitní systém. Věděli jste, že náš trávicí systém obsahuje téměř 80% imunitních buněk těla? To je neuvěřitelné! Tato informace nám dává jasnou odpověď na to, že zdravé střevo je základ našeho celkového zdraví.
Zdravé střevo urychluje metabolismus, který je důležitý při detoxikaci organismu (hubnutí). 90% serotoninu (hormonu štěstí) se tvoří právě ve střevě. Dobrá nálada prochází žaludkem!
Neoptimální střevní osídlení naopak vede k chronickému zánětu. A ten způsobuje různé nemoci (vysoký krevní tlak, obezitu, cukrovku 2. typu, kardiovaskulární choroby, nádory, neurologické poruchy atd.).
Další nežádoucí dopady
Snížený průtok krve do zažívacího traktu
- V rámci reakce „boj nebo útěk“ tělo přesměruje krev od trávicího traktu k důležitějším svalovým skupinám. To může vést k zažívacím problémům, jako je špatné trávení nebo zhoršená absorpce živin.
Změny v pohyblivosti trávicího traktu
- Stres může způsobit buď zrychlení, nebo zpomalení pohybu střev. To může vést k průjmům nebo naopak k zácpě.
Zvýšená produkce žaludečních kyselin
- Zvýšená hladina kortizolu může zvýšit produkci žaludečních kyselin, což může způsobit pálení žáhy nebo vředy.
Jak snížit negativní dopady stresu na naše zažívání
Relaxace a meditace
- Praktikování relaxačních technik, jako je hluboké dýchání, meditace nebo jóga, může pomoci snížit hladinu stresu.
Pravidelná fyzická aktivita
- Cvičení uvolňuje endorfiny, které zlepšují náladu a snižují hladinu stresových hormonů.
Zdravá strava
- Konzumace vyvážené stravy bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály může podpořit zažívání a celkové zdraví. V dnešní době je už téměř nezbytné doplnit své tělo kvalitními suplementy s vysokou využitelností. Využitelnost běžných doplňků stravy je kolem 7-12%, zbytek musí naše střevo vyloučit. A tím se náš systém naopak ještě více zatěžuje.
Dostatek spánku
- Kvalitní spánek je klíčový pro regeneraci těla a zvládání stresu.
Sociální podpora
- Sdílení pocitů s rodinou nebo přáteli může poskytnout emocionální podporu a snížit stres. V případě nutnosti je nezbytná i odborná pomoc. Než začnete s medikací, vyzkoušejte kraniosakrální terapii nebo somatic experiencing. Obě metody velmi dobře pracují s regulací nervového systému.
Prevence a zvládání stresu jsou klíčové pro udržení dobrého zažívání a celkového zdraví. Naučte se relaxační techniku pro snížení napětí v těle.