Právě si prohlížíte Jak stres ovlivňuje naše zažívání a tím i naše zdraví?

Jak stres ovlivňuje naše zažívání a tím i naše zdraví?

Podzim je pro mnoho lidí velmi stresové období. Vracíme se z dovolených, začíná škola, přibývá povinnosti,. Naopak ubývá tepla, světla i pohybu. Podzim je navíc spojen s emocí smutku. Tento koktejl nám často zvýší hladinu stresu a s tím je úzce spojeno naše zažívání.

S určitou mírou stresu si umíme poradit sami. A dokonce je pro nás přínosný a zvětšuje naši odolnost. Naše tělo je opravdu geniální stroj a umí se regulovat a automaticky uvolnit. Pokud je však v našem životě stresu mnoho a seberegulace selhává, tato dlouhodobá zátěž může vést ke zdravotním problémům. A to si nepřeje nikdo z nás.

Stres a naše zažívání

Stres přímo ovlivňuje složení střevního mikrobiomu našeho těla a ovlivňuje propustnost našeho těla. Zdravé osídlení střev je zásadní pro náš imunitní systém. Věděli jste, že náš trávicí systém obsahuje téměř 80% imunitních buněk těla? To je neuvěřitelné! Tato informace nám dává jasnou odpověď na to, že zdravé střevo je základ našeho celkového zdraví.

Zdravé střevo urychluje metabolismus, který je důležitý při detoxikaci organismu (hubnutí). 90% serotoninu (hormonu štěstí) se tvoří právě ve střevě. Dobrá nálada prochází žaludkem!

Neoptimální střevní osídlení naopak vede k chronickému zánětu. A ten způsobuje různé nemoci (vysoký krevní tlak, obezitu, cukrovku 2. typu, kardiovaskulární choroby, nádory, neurologické poruchy atd.).

Jak o sebe a své střevo pečovat

🍀 zdravou, vyváženou a kvalitní stravou s dostatkem vlákniny,
🍀 pravidelností, vnímavostí a přítomností – jíte pravidelně v klidu a s dostatkem pozornosti ke každému soustu,
🍀 pravidelným pohybem,
🍀 antistresovými technikami
🍀 kvalitními doplňky stravy.

Pozor na kvalitu suplementů. Využitelnost běžných doplňků stravy je kolem 7-12%, zbytek musí naše střevo vyloučit! A náš systém naopak ještě více zatěžují. Kvalitní doplňky s téměř až 90% využitelností jsou pak pohlazením po duši.

Jana Ohanková

Pomáhám lidem spojit se s tím, co jim dodává energii, radost a klid do života, s jejich léčivými zdroji. Jsem autorkou projektu SÍLA LÉČIVÝCH ZDROJŮ, terapeutka craniosakralní biodynamiky a Somatic experiencing, učitelka jógy a Pilates. Můj příběh si můžete přečíst zde >>