Právě si prohlížíte Dech jako léčivý zdroj

Dech jako léčivý zdroj

Jako lektorka jógy si velice dobře uvědomuji, jak dech ovlivňuje náš život na psychické i fyzické úrovni. Na svých lekcích se dechu věnuji neustále, a to je opravdu pořád. Někdy si myslím, že to klienty musí unavovat, ale opak je pravdou. Dokonce i studenti ČVUT na hodině TV jsou schopni hodinu se mnou dýchat a to jim dávám vybrat, zda „jen“ cvičit nebo cvičit a vědomě dýchat.

Umíme-li vědomě dýchat a svůj dech sladíme s našim tělem, uleví se nám okamžitě na fyzické i psychické úrovní a časem se můžeme spojit se svou esencí.

Dech není pouze fyziologickým procesem, ale i prostředkem k dosažení většího pochopení a harmonie těla, mysli a ducha. Dech vnímám jako MOST mezi tělem a duchovním vědomím.

Vědomé dýchání vám totiž pomůže:

  • snižovat vaši „totálně roztěkanou a/nebo zaplněnou“ mysl,
  • zlepšovat vaše soustředění a
  • vytvářet klidnější mentální stav.
  • Vědomé dýchání je také skvělým pomocníkem při detoxikaci a to jak vašeho těla taky i vaši psychiky.

V józe je praxe pranayamy často považována za klíčový prvek v rozvoji celkového zdraví a spirituálního růstu.
(pranayama =  (prána je dech, kosmická energie + ájáma je kontrola a regulace).

A jistě už víte, že dech je spojen s podzimem a s měsícem listopad. Vědomý dech vám pomůže snížit stres a napětí v těle. Ale také zatočí se smutnou náladou a melancholií. Jednoduchou a účinnou dechovou praktiku a cvičení (video i text) najdete v mém online návodu V SOULADU S PODZIMEM.

A můžete se i inspirovat jednoduchými návyky a rituály, které zavádím s nástupem podzimu. Tyto návyky a rituály, které na podzim praktikuji, mají jednoznačně blahodárný účinek pro moje tělo i psychiku. Ráda se o ně s vámi podělím. Vytvořila jsem pro vás Desatero podzimní sebepéče, které si můžete stáhnout zdarma. 

Jana Ohanková

Pomáhám lidem spojit se s tím, co jim dodává energii, radost a klid do života, s jejich léčivými zdroji. Jsem autorkou projektu SÍLA LÉČIVÝCH ZDROJŮ, terapeutka craniosakralní biodynamiky a Somatic experiencing, učitelka jógy a Pilates. Můj příběh si můžete přečíst zde >>