Právě si prohlížíte 5 tipů, jak na úklid těla, duše i domácnosti

5 tipů, jak na úklid těla, duše i domácnosti

Zatímco u nás patří jarní úklid mezi nepříjemné povinnosti spojené s gruntováním celé domácnosti, ve východních kulturách je zvykem spojit ho s očistou těla a duše. Veškerá špína je vymetena spolu se stagnující energií a smůlou, aby se připravil nový, čistý prostor pro štěstí a vše pozitivní. To zní zajímavě, co říkáte? Ať už máte jarní úklid za sebou, nebo jste se k němu ještě nedostali, zkuste se nyní zaměřit sami na sebe. A stejně pečlivě jako při čištění domácnosti postupovat i při úklidu vlastního těla i duše.

Zbavte se nepotřebných věcí

      Než se začtete do následujících řádků. Zastavte se a zamyslete se nad tím, co pro vás domov znamená. Co se vám vybaví jako první? Je to dům/byt, ve kterém bydlíte, nebo konkrétní věc – postel, kuchyně, obraz apod. a nebo je to pocit bezpečí, radosti a lásky?

Jedno bez druhého není domovem. Domov je jednoznačně množinou hmotných a nehmotných veličin. Důležitý je poměr, se kterým se dané veličiny v množině, tím myslím ve vaši mysli, objevuje.

V dnešní době rozhodně převládají VĚCI. Věci, které nakupujeme, hromadíme a tak stále na ně myslíme. Jejich vliv na naše podvědomí a naší následnou vnitřní svobodu je větší, než si chceme připustit. Ani jsme si nevšimli, že věci už nevlastníme, ale ony začaly vlastnit nás. Zabírají v našich životech více místa, něž jim přísluší. Zaměstnávají nás jak mentálně, tak fyzicky. Musíme je stále udržovat v pořádku, opravovat, hlídat atd. Někde v naší mysli existuje místo, kde jsou tyto věci uloženy.

„Jak chceš přivítat do svého života něco nového, a tím myslím i zdraví, když je tvůj domov plný starého harampádí?“

Co s tím? Nehledejte v tom žádné složitosti. Všechny limity jsou jen v naši mysli. Záleží na našem rozhodnutí, zda se chceme zbavit nánosů, které jsem vytvořili kolem sebe a v sobě samých. Nejdůležitější je začít. A právě teď – na jaře – je nejlepší příležitost. Přináším vám pár tipů a rad, jak na to. Jsou jednoduché a opravdu účinné.

1. Začněte s úklidem vašeho domova

Doporučuji udělat generální úklid a přehodnotit své pravidelné úklidy.

V rámci generálního úklidu se zaměřte především na „likvidaci“ věcí, které už dosloužily, jsou poškozené, nepotřebné a odložené. Tyto věci mají negativní a stagnující energii a „otravují“ náš život. Vyhoďte je, prodejte, darujte uvidíte, jak se uleví vašemu domovu, rodině, vašemu tělu i mysli. Samozřejmě není potřeba vyházet úplně všechny, ale převážná část může klidně opustit své staré místo.

Generální úklidy si dopředu naplánujte a provádějte nejlépe 2x ročně na jaře a pak na podzim.

Pravidelné úklidy jsou pěkná otrava. Ale nemusí být, pokud:

 • postavíte se k úklidu jako ke svému fyzickému cvičení a duševní očistě,
 • naplánujete si pravidelný uklízecí den,
 • zapojíte do úklidu celou rodinu,
 • vyhodnotíte-li, že preferujete čas před úklidem, najmete si někoho na pravidelný úklid.

Úklid má vliv na naši fyzičku. Ale hlavně se zbavíme nánosu a nečistot na všech úrovních a tím vznikne prostor pro to nové. Na nás pak je, abychom vytvořený prostor zbytečně nezanášeli a pokud ano, tak jen tím kvalitním a užitečným.

2. Zbavte se nepořádku ve svém těle

Měsíc duben je podle tradiční čínské medicíny spojený s játry. Hlavním „čistícím“ orgánem našeho těla.  Řídí vnitřní průchodnost, a tím zabezpečují podmínky pro správný pohyb Qi (energie) v těle. Aby játra plnily svou funkci dobře a spolehlivě, je čas jim věnovat svou pozornost.

 1. Rozpohybujte své ztuhlá těla. Obujte se do chůze a pravidelně se protahujte.
 2. Choďte brzy spát a vstávejte za svítání.
 3. Otužujte se
 4. Do svého jídelníčku zařaďte něco zeleného a syrového (hlavně čerstvou a naklíčenou zeleninu i byliny).

3. Vyzkoušejte lehkou jarní očistu

Každé ráno si připravte kopřivový čaj. Úplně nejlepší je vytvořit si čaj z čerstvých kopřiv a pít ho na lačno.
Už od malička jsme vychováváni, že kopřiva je plevel ošklivý a žahavý a je radno se mu vyhýbat. Ani já nebyla dlouho výjimkou. Dnes však na tuto vzácnou a houževnatou krásku nedám dopustit.

Pozitivní efekty kopřivy

Kopřivový čaj působí na organizmus velmi komplexně, a proto jeho specifické účinky v podstatě zůstávají v pozadí za celkovým zlepšením tělesného stavu. Využívá se pro zvýšení vylučování moči a odpadních látek v ní rozpuštěných, mírně stimuluje játra k detoxikaci metabolitů, stimuluje práci slinivky i sleziny svými enzymy a podporuje trávení a peristaltiku. Kopřivový čaj je protizánětlivý. Zajímavou možnost představuje i pro kojící ženy, protože podporuje tvorbu mléka. 

Suroviny:

hrstka čerstvých listů kopřivy dvoudomé
250 ml vroucí vody

Postup:

Kopřivu nasekáme na kousky a v hrnku zalijeme vroucí vodou. Přikryjeme třeba talířkem a necháme cca 20 minut zapařit. Poté pijeme zhruba 14 dní každý den ráno a večer na lačno, vždy čerstvý šálek po doušcích.

4. Začněte den krátkým dechovým cvičením

Vím, jak je náročné zařadit do každodenního života něco nového. Ne každý má čas sbírat čerstvé kopřivy, připravit si naklíčené semínka a luštěniny. Jiný má obavu z účinků očisty nebo nemá čas a trpělivost na půsty. Proto své klienty učím krátkou dechovou techniku, kterou mohou dělat kdykoli a kdekoli a zároveň ji vnímají jako očistnou. 

Pozitivní efekty dechové techniky

 • Jednoduchost
 • rychlost
 • lze použít kdekoli a kdykoli
 • efektivnost
 • zklidnění
 • očista a 
 • rychlý přísun energie a dobré nálady (nebo neutralizuje tu špatnou).

Postup

 • Zastavte se a zaměřte pozornost ke svému dechu (asi 5 nádechů a výdechů).
 • Přeneste pozornost ke svému výdechu. Vydechujte ústy. Představte si, že vydechujete vše co vás bolí a trápí na fyzické a/nebo psychické úrovni. Vydechujete vše, co už nepotřebujete, nebo už dosloužilo. Vědomě se vyprazdňujete a vzniká ve vás volný prostor. Toto provádějte aspoň 2 minuty.
 • Pak přeneste pozornost ke svému nádechu. Dýchejte jen nosem (pokud je to možné). Nadechujte vše nové a čisté, teplé a krásné. Nadechujte energii a lásku. pokračujte v tom asi 2 minuty.
 • Dýchejte volně a pravidelně. Vaše mysl nesleduje dech ale to, jak se cítíte, jakou emoci nebo vjem to ve vás vyvolalo. Nikam nespěchejte dejte si dostatek času.

5. Nikam nespěchejte a zkuste na nic nemyslet

O tom by se dalo psát hodiny, ale důležité je s tím začít. Stanovte si určitou denní dobu, kdy to vyzkoušíte a pak to opakujte aspoň 7, 14, 21….dnů. Budete překvapeni, jak se začne zpomalovat život kolem vás. Možná se to pak stane vašim životním stylem a nakazíte tím lidi kolem vás.

Jana Ohanková

Pomáhám lidem spojit se s tím, co jim dodává energii, radost a klid do života, s jejich léčivými zdroji. Jsem autorkou projektu SÍLA LÉČIVÝCH ZDROJŮ, terapeutka craniosakralní biodynamiky a Somatic experiencing, učitelka jógy a Pilates. Můj příběh si můžete přečíst zde >>