Právě si prohlížíte 5 tipů, jak na úklid těla, duše i domácnosti

5 tipů, jak na úklid těla, duše i domácnosti

Zatímco u nás patří jarní úklid mezi nepříjemné povinnosti spojené s gruntováním celé domácnosti, ve východních kulturách je zvykem spojit ho s očistou těla a duše. Veškerá špína je vymetena spolu se stagnující energií a smůlou, aby se připravil nový, čistý prostor pro štěstí a vše pozitivní. To zní zajímavě, co říkáte? Ať už máte jarní úklid za sebou, nebo jste se k němu ještě nedostali, zkuste se nyní zaměřit sami na sebe. A stejně pečlivě jako při čištění domácnosti postupovat i při úklidu vlastního těla i mysli.

V tomto článku vám přináším 5 tipů, které sama praktikuji každé jaro. Jsou jednoduché a opravdu účinné.

1) Zbavte se nepotřebných věcí

     Zastavte se a zamyslete se nad tím, co pro vás domov znamená. Co se vám vybaví jako první? Je to dům/byt, ve kterém bydlíte, nebo konkrétní věc – postel, kuchyně, obraz apod. a nebo je to pocit bezpečí, radosti a lásky?

Jedno bez druhého není domovem. Domov je jednoznačně množinou hmotných a nehmotných veličin. Důležitý je poměr, se kterým se dané veličiny v množině, tím myslím ve vaši mysli, objevuje.

V dnešní době rozhodně převládají VĚCI. Věci, které nakupujeme, hromadíme a tak stále na ně myslíme. Jejich vliv na naše podvědomí a naší následnou vnitřní svobodu je větší, než si chceme připustit. Ani jsme si nevšimli, že věci už nevlastníme, ale ony začaly vlastnit nás. Zabírají v našich životech více místa, něž jim přísluší. Zaměstnávají nás jak mentálně, tak fyzicky. Musíme je stále udržovat v pořádku, opravovat, hlídat atd. Někde v naší mysli existuje místo, kde jsou tyto věci uloženy.

„Jak chceš přivítat do svého života něco nového, a tím myslím i zdraví, když je tvůj domov plný starého harampádí?“

Co s tím? 

Nehledejte v tom žádné složitosti. Všechny limity jsou jen v naši mysli. Záleží na našem rozhodnutí, zda se chceme zbavit nánosů, které jsem vytvořili kolem sebe a v sobě samých. Nejdůležitější je začít. A právě teď – na jaře – je nejlepší příležitost. 

2. Zbavte se nepořádku ve svém těle

Jaro je podle tradiční čínské medicíny (TČM) spojeno s játry. Hlavním „čistícím“ orgánem našeho těla.  Řídí vnitřní průchodnost, a tím zabezpečují podmínky pro správný pohyb Qi (energie) v těle. Aby játra plnily svou funkci dobře a spolehlivě, je čas jim věnovat svou pozornost.

 1. Rozpohybujte své ztuhlá těla. Začněte se pravidelně hýbat. Nejvíce po ruce je vám chůze. Skvělé je zařadit i protahovaní, posilování a aerobní cvičení. Třeba u vás na zahradě.
 2. Choďte brzy spát a vstávejte za svítání.
 3. Otužujte se.
 4. Do svého jídelníčku zařaďte něco zeleného a syrového (hlavně čerstvou a naklíčenou zeleninu i byliny).

3. Vyzkoušejte lehkou jarní očistu

Každé ráno si připravte kopřivový čaj. Úplně nejlepší je vytvořit si čaj z čerstvých kopřiv a pít ho na lačno.
Už od malička jsme vychováváni, že kopřiva je plevel ošklivý a žahavý a je radno se mu vyhýbat. Ani já nebyla dlouho výjimkou. Dnes však na tuto vzácnou a houževnatou krásku nedám dopustit.

Pozitivní efekty kopřivy

Kopřivový čaj působí na organizmus velmi komplexně, a proto jeho specifické účinky v podstatě zůstávají v pozadí za celkovým zlepšením tělesného stavu. Využívá se pro zvýšení vylučování moči a odpadních látek v ní rozpuštěných, mírně stimuluje játra k detoxikaci metabolitů, stimuluje práci slinivky i sleziny svými enzymy a podporuje trávení a peristaltiku. Kopřivový čaj je protizánětlivý. Zajímavou možnost představuje i pro kojící ženy, protože podporuje tvorbu mléka. 

Suroviny:

hrstka čerstvých listů kopřivy dvoudomé
250 ml vroucí vody

Postup:

Kopřivu nasekáme na kousky a v hrnku zalijeme vroucí vodou. Přikryjeme třeba talířkem a necháme cca 20 minut zapařit. Poté pijeme zhruba 14 dní každý den ráno a večer na lačno, vždy čerstvý šálek po doušcích.

4. Soustřeďte se na svůj dech

Umíte-li vědomě dýchat a dech sladíte se svým tělem, uleví se vám okamžitě na fyzické i psychické úrovní. Dech není pouze fyziologickým procesem, ale i prostředkem k dosažení většího pochopení a harmonie těla, mysli a ducha. Dech vnímám jako MOST mezi tělem a duchovním vědomím.

Vědomé dýchání vám totiž pomůže:

 • snižovat vaši „totálně roztěkanou a/nebo zaplněnou“ mysl,
 • zlepšovat vaše soustředění a
 • vytvářet klidnější mentální stav.
 • Vědomé dýchání je také skvělým pomocníkem při detoxikaci a to jak vašeho těla taky i vaši psychiky.

Výhody dechového cvičení

 • Jednoduchost
 • rychlost
 • lze použít kdekoli a kdykoli
 • efektivnost
 • zklidnění
 • očista a 
 • rychlý přísun energie a dobré nálady (nebo neutralizuje tu špatnou).

5. Snižte svůj stres

O tom bych mohla napsat celou knihu. V tomto článku vám dám jen jednu radu, protože více se vám jich do života stejně nepodaří začlenit a to by vás opět mohlo stresovat.

Proto moje jediná rada tady je: nikam a v ničem nespěchejte. Zkuste svůj život zpomalit.  

O tom by se dalo psát hodiny, ale důležité je s tím začít. Stanovte si určitou denní dobu, kdy to vyzkoušíte a pak to opakujte aspoň 7, 14, 21….dnů. Budete překvapeni, jak se začne zpomalovat život kolem vás. Možná se to pak stane vašim životním stylem a nakazíte tím lidi kolem vás.

Pojďte se na jaro naladit se mnou!

Přemýšlíte o jarní očistě? Nevrhejte se bezhlavě do půstů a diet! Pojďte se na to nejdříve naladit.
A to na úrovni těla, mysli i duše.

Připravila jsem pro vás jarní výzvu ZDARMA. 

Nalaďte svoje tělo i mysl na jaro

 

Díky ní během 6 dnů zjistíte:

 • co je potřeba si ujasnit před tím, než začnete s jarní očistou,
 • co všechno je součástí jarní očisty a získáte (DETOX MYSLI, TĚLA, ŠPATNÝCH NÁVYKŮ, PROSTŘEDÍ).
 • tipy, jak se do očisty pustit udržitelným způsobem.

Využijte jarní energii, která je tady pro vás! Přidejte se právě teď.

Jana Ohanková

Pomáhám lidem spojit se s tím, co jim dodává energii, radost a klid do života, s jejich léčivými zdroji. Jsem autorkou projektu SÍLA LÉČIVÝCH ZDROJŮ, terapeutka craniosakralní biodynamiky a Somatic experiencing, učitelka jógy a Pilates. Můj příběh si můžete přečíst zde >>