Právě si prohlížíte Kde se rodí ticho a klid

Kde se rodí ticho a klid

Zimní slunovrat byl významný den snad ve všech známých kulturách. Naši předkové, Slované, ho slavili místo Vánoc, které ho za křesťanské éry nahradily.

Slunovrat  (21. 12. 2021) je den, kdy zažíváme nejdelší noc. Slunce dosáhne své nejnižší polohy, 3 dny v ní zůstává stát a 24. prosince se přehoupne opět vzhůru a energie se změní, obrátí. 

Je to čas dokončení a zároveň úplný začátek života. Místo mezi smrtí a narozením. Ticho a klid, prázdno a prostor jsou kvality, které se pojí k zimnímu slunovratu a období po něm. Nalaďte se na tyto kvality, vnímejte je a nechte je prostoupit vašim tělem. Je to čas, kdy bychom měli stejně jako příroda odpočívat a naslouchat.

Spočiňte sami v sobě. Najděte svůj klid.

Naši předkové Slunovrat moudře vnímali jako čas k odpočinku, návratu do našich domovů, do sebe a k usebrání se vším, čím si prošli v uplynulém roce, který se blíží ke konci. Je to – stejně jako pro všechny živé bytosti a přírodu kolem nás – čas zimního spánku a odpočinku pro unavená těla a těžké mysli.

Moderní společnost kultivuje vyhýbání se. Skrze  nákupy, práci do úmoru, utrácení, požitek z jídla a pití. Potlačuje přirozené volání zimy ponořit se dovnitř, jak to dělají všechny bytosti.

Zimní počasí se tak stává náročné a doléhá obzvlášť na ty, kteří nemají štěstí na hořící oheň a velkou rodinu. Pro ně může být zima velmi osamělá. A přitom je zima také velmi laskavá. Svým tichým způsobem nás vede do našeho nitra. Je to čas každoročního spočinutí a reflexe, kdy můžeme obejmout vše těžké, odpustit, přijmout, a s láskou se rozloučit s uplynulým rokem.

Zimní slunovrat by měl sloužit především k uvolnění mysli, proto je dobré začít malou meditací a můžete zařadit i přechodový rituál. 

Meditace a rituál

1) Pohodlně se usaďte nebo si můžete i lehnout.

2) Pusťte si relaxační hudbu a zapalte si svíčku (můžete kolem sebe vytvořit ze svíček kruh. Dodá hezkou atmosféru).

3) Několikrát se volně a vědomě nadechněte a vydechněte.  S výdechem pouštějte vše staré, bolavé, rozbité a nepotřebné a to jak na hmotné tak nehmotné úrovni. 

4) Vezměte si papír a tužku a sepište si, co vám tento rok přinesl – to dobré i špatné. Když máte hotovo, všechno nahlas přečtěte a poděkujte za dobré i špatné. Nakonec papír spalte (popřípadě roztrhujte na malé kousíčky a spláchněte).

5)  Pak se opět několikrát volně a vědomě nadechněte a vydechněte.  Teď budete věnovat pozornost nádechu a s ním vdechujte vše nové a čisté, vše to, co vás bude posiluje a to, co vám přináší lásku a radost.

6) Když máte hotovo, vezměte si čistý list papíru, sepište vše, co chcete, aby vám přinesl následující rok. Dobře svá přání promyslete a do detailu rozepište. Papír si schovejte, můžete ho také příležitostně uschovat někde v přírodě nebo poslat po vodě. 

7) Na závěr rituálu poproste, aby se vaše přání vyplnila a poděkujte.  Poté pomalu uhaste svíčky, ještě ale na chvíli v tichu poseďte a nalaď se na svůj střed.

Nalaď se na svůj střed.

Náš střed je místo, kde cítíme klid a jistotu. Je to místo, se kterým se spojíme, když ukazujeme své JÁ. Většinou je to střed hrudníku, tam, kde je naše energetické srdce. Zde můžeme snít, meditovat a být.

Zkuste se právě teď v tomto období zastavit. Zaměřte se na svůj vnitřní prostor, kde sídlí ticho a klid. Odměnou vám bude spojení se svým vnitřním srdcem, svým opravdovým JÁ.

Marně hledáte trochu času pro sebe a svůj klid? Přečtěte si můj článek  „Jak pro sebe najít více času?“.  Možná vám pomůže zaměřit pozornost jiným směrem. Možná se zamyslíte nad tím, co v životě děláte rádi a co děláte jen proto, že musíte.

Sílu a energii vám přináší jen to, co děláte z radosti.

Zima utišuje všechna rozptýlení, hemžení a nabízí nám dokonalý čas k odpočinku a zamyšlení. Zkuste využít tento čas k zamyšlení, co vám v životě přináší opravdu radost. Zapište si tyto radosti a začleňte je do svého každodenního života. Jsou to totiž vaše LÉČIVÉ ZDROJE. 

Objevte kouzlo této doby a doplňte svoje zdroje na celý rok a ještě se zbavte nějakého balastu.

Co takhle dát si dárek v podobě hlubokých a trvalých změn ve vašem životě?

Zasejte svá semínka radosti hluboko do země. Časem z nich ve vás znovu povstaneme nová energie, a budeme znovu tančit svůj tanec v paprscích Slunce. Právě teď je ten nejlepší čas.

Jana Ohanková

Pomáhám lidem spojit se s tím, co jim dodává energii, radost a klid do života, s jejich léčivými zdroji. Jsem autorkou projektu SÍLA LÉČIVÝCH ZDROJŮ, terapeutka craniosakralní biodynamiky a Somatic experiencing, učitelka jógy a Pilates. Můj příběh si můžete přečíst zde >>