Kde se rodí ticho a klid

Kde se rodí ticho a klid

Zimní slunovrat byl významný den snad ve všech známých kulturách. Naši předkové, Slované, ho slavili místo Vánoc, které ho za křesťanské éry nahradily.

Slunovrat letos nastává 22 12. v 05:20. Je to den, kdy zažíváme nejdelší noc. Slunce dosáhne své nejnižší polohy, 3 dny v ní zůstává stát a 24. prosince se přehoupne opět vzhůru a energie se změní, obrátí. 

Je to čas dokončení a zároveň úplný začátek života. Místo mezi smrtí a narozením. Ticho a klid, prázdno a prostor jsou kvality, které se pojí k zimnímu slunovratu a období po něm. Nalaďte se na tyto kvality, vnímejte je a nechte je prostoupit vašim tělem. Je to čas, kdy bychom měli stejně jako příroda odpočívat a naslouchat.

Spočiňte sami v sobě. Najděte svůj klid.

Naši předkové Slunovrat moudře vnímali jako čas k odpočinku, návratu do našich domovů, do sebe a k usebrání se vším, čím si prošli v uplynulém roce, který se blíží ke konci. Je to – stejně jako pro všechny živé bytosti a přírodu kolem nás – čas zimního spánku a odpočinku pro unavená těla a těžké mysli.

Moderní společnost kultivuje vyhýbání se. Skrze  nákupy, práci do úmoru, utrácení, požitek z jídla a pití. Potlačuje přirozené volání zimy ponořit se dovnitř, jak to dělají všechny bytosti.

Zimní počasí se tak stává náročné a doléhá obzvlášť na ty, kteří nemají štěstí na hořící oheň a velkou rodinu. Pro ně může být zima velmi osamělá. A přitom je zima také velmi laskavá. Svým tichým způsobem nás vede do našeho nitra. Je to čas každoročního spočinutí a reflexe, kdy můžeme obejmout vše těžké, odpustit, přijmout, a s láskou se rozloučit s uplynulým rokem.

Zimní slunovrat by měl sloužit především k uvolnění mysli, proto je dobré začít malou meditací a můžete zařadit i přechodový rituál. 

Meditace a rituál

1) Pohodlně se usaďte nebo si můžete i lehnout.

2) Pusťte si relaxační hudbu a zapalte si svíčku (můžete kolem sebe vytvořit ze svíček kruh. Dodá hezkou atmosféru).

3) Několikrát se volně a vědomě nadechněte a vydechněte.  S výdechem pouštějte vše staré, bolavé, rozbité a nepotřebné a to jak na hmotné tak nehmotné úrovni. 

4) Vezměte si papír a tužku a sepište si, co vám tento rok přinesl – to dobré i špatné. Když máte hotovo, všechno nahlas přečtěte a poděkujte za dobré i špatné. Nakonec papír spalte (popřípadě roztrhujte na malé kousíčky a spláchněte).

5)  Pak se opět několikrát volně a vědomě nadechněte a vydechněte.  Teď budete věnovat pozornost nádechu a s ním vdechujte vše nové a čisté, vše to, co vás bude posiluje a to, co vám přináší lásku a radost.

6) Když máte hotovo, vezměte si čistý list papíru, sepište vše, co chcete, aby vám přinesl následující rok. Dobře svá přání promyslete a do detailu rozepište. Papír si schovejte, můžete ho také příležitostně uschovat někde v přírodě nebo poslat po vodě. 

7) Na závěr rituálu poproste, aby se vaše přání vyplnila a poděkujte.  Poté pomalu uhaste svíčky, ještě ale na chvíli v tichu poseďte a nalaď se na svůj střed.

Nalaď se na svůj střed.

Náš střed je místo, kde cítíme klid a jistotu. Je to místo, se kterým se spojíme, když ukazujeme své JÁ. Většinou je to střed hrudníku, tam, kde je naše energetické srdce. Zde můžeme snít, meditovat a být.

Zkuste se právě teď v tomto období zastavit. Zaměřte se na svůj vnitřní prostor, kde sídlí ticho a klid. Odměnou vám bude spojení se svým vnitřním srdcem, svým opravdovým JÁ.

Marně hledáte trochu času pro sebe a svůj klid? Přečtěte si můj článek  „Jak pro sebe najít více času?“.  Možná vám pomůže zaměřit pozornost jiným směrem. Možná se zamyslíte nad tím, co v životě děláte rádi a co děláte jen proto, že musíte.

Sílu a energii vám přináší jen to, co děláte z radosti.

Zima  utišuje všechna rozptýlení, hemžení a nabízí nám dokonalý čas k odpočinku a zamyšlení. Zkuste využít tento čas k zamyšlení, co vám v životě přináší opravdu radost. Zapište si tyto radosti a začleňte je do svého každodenního života. Jsou to totiž vaše LÉČIVÉ ZDROJE. 

Objevte kouzlo této doby a doplňte svoje zdroje na celý rok a ještě se zbavte nějakého balastu.

Co takhle dát si dárek v podobě hlubokých a trvalých změn ve vašem životě?

Zasejte svá semínka radosti hluboko do země. Časem z nich ve vás znovu povstaneme nová energie, a budeme znovu tančit svůj tanec v paprscích Slunce. Právě teď je ten nejlepší čas.

Jana Ohanková

Pomáhám lidem spojit se s tím, co jim dodává energii, radost a klid do života, s jejich léčivými zdroji. Jsem autorkou projektu SÍLA LÉČIVÝCH ZDROJŮ, terapeutka craniosakralní biodynamiky a Somatic experiencing, učitelka jógy a Pilates. Můj příběh si můžete přečíst zde >>