Právě si prohlížíte Kde se rodí ticho a klid

Kde se rodí ticho a klid

Zimní slunovrat byl významný den snad ve všech známých kulturách. Naši předkové, Slované, ho slavili místo Vánoc, které ho za křesťanské éry nahradily.

Slunovrat  (21. 12. 2021) je den, kdy zažíváme nejdelší noc. Slunce dosáhne své nejnižší polohy, 3 dny v ní zůstává stát a 24. prosince se přehoupne opět vzhůru a energie se změní, obrátí. 

Je to čas dokončení a zároveň úplný začátek života. Místo mezi smrtí a narozením. Ticho a klid, prázdno a prostor jsou kvality, které se pojí k zimnímu slunovratu a období po něm. Nalaďte se na tyto kvality, vnímejte je a nechte je prostoupit vašim tělem. Je to čas, kdy bychom měli stejně jako příroda odpočívat a naslouchat.

Spočiňte sami v sobě. Najděte svůj klid.

Naši předkové Slunovrat moudře vnímali jako čas k odpočinku, návratu do našich domovů, do sebe a k usebrání se vším, čím si prošli v uplynulém roce, který se blíží ke konci. Je to – stejně jako pro všechny živé bytosti a přírodu kolem nás – čas zimního spánku a odpočinku pro unavená těla a těžké mysli.

Moderní společnost kultivuje vyhýbání se. Skrze  nákupy, práci do úmoru, utrácení, požitek z jídla a pití. Potlačuje přirozené volání zimy ponořit se dovnitř, jak to dělají všechny bytosti.

Zimní počasí se tak stává náročné a doléhá obzvlášť na ty, kteří nemají štěstí na hořící oheň a velkou rodinu. Pro ně může být zima velmi osamělá. A přitom je zima také velmi laskavá. Svým tichým způsobem nás vede do našeho nitra. Je to čas každoročního spočinutí a reflexe, kdy můžeme obejmout vše těžké, odpustit, přijmout, a s láskou se rozloučit s uplynulým rokem.

Zimní slunovrat by měl sloužit především k uvolnění mysli, proto je dobré začít malou meditací a můžete zařadit i přechodový rituál. 

Sílu a energii vám přináší jen to, co děláte z radosti.

Zima utišuje všechna rozptýlení, hemžení a nabízí nám dokonalý čas k odpočinku a zamyšlení. Zkuste využít tento čas k zamyšlení, co vám v životě přináší opravdu radost. Zapište si tyto radosti a začleňte je do svého každodenního života. Jsou to totiž vaše LÉČIVÉ ZDROJE. 

Objevte kouzlo této doby a doplňte svoje zdroje na celý rok a ještě se zbavte nějakého balastu.

Co takhle dát si dárek v podobě hlubokých a trvalých změn ve vašem životě?

Zasejte svá semínka radosti hluboko do země. Časem z nich ve vás znovu povstaneme nová energie, a budeme znovu tančit svůj tanec v paprscích Slunce. Právě teď je ten nejlepší čas.

Jana Ohanková

Pomáhám lidem spojit se s tím, co jim dodává energii, radost a klid do života, s jejich léčivými zdroji. Jsem autorkou projektu SÍLA LÉČIVÝCH ZDROJŮ, terapeutka craniosakralní biodynamiky a Somatic experiencing, učitelka jógy a Pilates. Můj příběh si můžete přečíst zde >>