Právě si prohlížíte Co opravdu může změnit váš život?

Co opravdu může změnit váš život?

Máte taky ten pocit, že se člověk ani neohlédne a je konec roku? Leden je neodmyslitelně spojený s novoročním předsevzetím, které vyvolává nejrůznější emoce. Přiznejme si otevřeně, že málokdo z nás přejde Silvestr a Nový rok bez povšimnutí.

Jak na novoroční plánování, aby fungovalo

Co můžete udělat na přelomu roku, pokud toužíte po rozvoji nebo změně v jakékoli oblasti vašeho života?

Dlouho jsem tomuto období nevěnovala náležitou pozornost a přecházela ho bez povšimnutí. Před pár lety, jsem se inspirovala na jednom semináři a s kamarádkou si o Silvestru sepsala Jantru na další rok. Překvapilo nás, jak se naše přání a sny během následujícího roku začaly plnit.

Každý máme svoji představu, čeho chceme dosáhnout v dalším roce a jak tato přání pak naplnit. Ráda se s vámi podělím o svůj recept, který mi začal měnit můj život. bez

Dostatek času na plánování

Pokud jsem si neudělala čas už v prosinci, začátkem ledna je nejvyšší čas vnitřně řešit a zpracovávat, co budu tento rok dělat. Uvolním prostor své intuici, získávám informace a sepisuji si své myšlenky. Vytvořím si svou vizi a plán na celý následující rok. Zároveň si uvědomím své možnosti a hranice.

  • Nejprve však začnu s tím, co se událo v roce minulém a kde se nacházím právě teď. Jak mi mohou moje letošní výsledky pomoci v příštím roce.
  • Stanovím si, co je mým cílem a kam se chci příští rok dostat. 
  • A nezapomenu si naplánovat také to, co budu potřebovat a kdo mi s čím může pomoci. Vytvořím si svou jantru, vision bord prostě plán.  Hvězdy se už postarají o to ostatní. 

Do svých plánů si přidávám i pravidelný čas na odpočinek. Nejlépe takový, který mi přináší radost a dodává energii. Většinou je to relaxace s knížkou, procházky a výlety v přírodě, meditace, jóga, sledování florbalových turnajů mých dětí, lenošení u dobrého filmu, divadlo a posezení s přáteli. Prostě to, co mám ráda. Jsou to přeci moje léčivé zdroje. Právě ty mi dodávají sílu na uskutečnění mých plánů.

Všechno se naplánovat nedá

Nezapomenu však na to, že některé věci kolem mě se dějí bez mého přičinění. A to, jak příjemné, tak ty nepříjemné a smutné. 

Vzpomínám si na rok 2018. Byl pro mě opravdu hodně smutný a emočně náročný. Umřeli mi dva přátelé, kamarádka z dětství vážně onemocněla. Půlroční příprava webových stránek mi nepřinesla žádné zlepšení. A část moji letní dovolené byla neplánovaně pracovní. To vše mě srazilo na kolena, že jsem přestala meditovat a chodit na mé pravidelné procházky, což jsem pocítila na svém zdraví.

Řeknete si, že to byl ale opravdu smutný a náročný rok. Možná ano, ale já si ho užila a hodně mě posunul na moji cestě. Emočně jsem na tom dobře a cítím se dokonce silnější. 

Každá situace, kterou prožijeme, má dvě polarity. Záleží jen na nás, kterou si vybereme a které dáme svoji pozornost. Takový život pak žijeme. 

Přiznávám se a potvrzuji, že je opravdu hodně náročné najít a spojit se s tím, co mi dodává radost a energii, když je mi opravdu hodně smutně. Tady je nejlepším lékem čas, který hojí i ty nejtěžší rány.

 

Spoj se s tím, co tě podrží nad vodou

1)  Orientace na pozitivní věci

Tohle je v naši zemi s naši náturou opravdu náročná disciplína. Bez vnitřního úsilí a pravidelné píle se výsledky nedostaví.

2) Když se rozhodnu, tak se držím své cesty

Na začátku roku jsem si udělala plán – svou jantru a rozhodla jsem se, že se ji pokusím naplnit. 
Vytvoříte-li si vaši jantru opravdu poctivě a celým srdcem, zahrnete-li do ni vaše přání, sny, emoce a představy, pak se může stát vašim majákem či kotvou při bouřkách, které jistě přijdou. 

3) Léčivé zdroje jsou moji pevnou kotvou

Určitým znakem pokroku na mé cestě z chaosu a utrpení ke svobodě a uvolnění je vědomé využívání zdrojů k seberegulaci. Využití zdroje má opravdu okamžitý účinek na tělo a mysl

Z aktivace (rozrušení) mě zdroj vede ke:

  • zklidnění,
  • usazení a
  • orientaci.

Při velkém rozrušení dochází až k zamrznutí našeho systému. Například při zemětřesení, autonehodě, přepadení apod. V těchto případech nám léčivé zdroje dodávají sílu, moc a pohyb a vedou nás z bezmoci do pocitu můžu, zvládám a užívám si to. Naučit se správně zacházet se zdroji je opravdu důležité a přináší nám zdraví a duševní pohodu.

Naučte se i vy využívat potenciál svých zdrojů

Ty nejjednodušší věci někdy odsouváme do pozadí našeho zájmu. Když se na ně podíváme jinak, tak nás může překvapit, jaký potenciál skrývají a jak mohou zlepšit náš život.

Jana Ohanková

Pomáhám lidem spojit se s tím, co jim dodává energii, radost a klid do života, s jejich léčivými zdroji. Jsem autorkou projektu SÍLA LÉČIVÝCH ZDROJŮ, terapeutka craniosakralní biodynamiky a Somatic experiencing, učitelka jógy a Pilates. Můj příběh si můžete přečíst zde >>