Právě si prohlížíte Prosinec – měsíc tlustého střeva

Prosinec – měsíc tlustého střeva

Začátek adventu je tady a ač je to v dnešní době pro řadu z nás dost obtížné, naše tělo má nyní přirozenou potřebu většího odpočinku. Zkusme si to období klidu a ztišení letos opravdu dopřát. Pečujeme tak nejen o své tělo ale i o duši a emoce. Období adventu a Vánoc si díky tomu více vychutnáme. 

V hledáčku tradiční čínské medicíny pro toto období je tlusté střevo. O zdraví tohoto orgánu je samozřejmě důležité pečovat celoročně. V České republice jsou závažná onemocnění tlustého střeva velmi častou diagnózou a bohužel i příčinou úmrtí. Takže je prevence opravdu na místě.

S nadcházejícími svátky bude ale naše trávení vystavené větším zkouškám než obvykle. Každý jistě víte, že typická, česká, vánoční hostina není zrovna ukázkou zdravé stravy.

Zkuste proto svůj vánoční jídelníček trochu odlehčit a ani mezi svátky nezapomínat na ovoce a zeleninu a potraviny bohaté na probiotika. Ta nemusíme hledat jen v jogurtu! Na probiotika je bohaté i kyselé zelí, nakládaná zelenina, různé druhy kvašených nápojů a řada dalšího (inspirujte se třeba zde). Další možností, jak podpořit své trávení (zejména pokud jsme oslabeni např.nemocí či užíváním antibiotik) je sáhnout po vhodných doplňcích stravy

Vánoční stromeček ze zeleniny

Péče o tlusté střevo není jenom o jídle

Ani v prosinci proto nezapomínejme na pravidelnou chůzí a pohyb. Odpočinek není pouze o tom, zalézt si pod deku a až do jara nevystrčit nos.

Se mnou si můžete zacvičit cvik z orgánové sestavy tradiční čínské medicíny na harmonizaci a posílení dráhy tlustého střeva: 

  1. stoj na šíři pánve, chodidla jsou vodorovné a kolena lehce pokrčená (nezamčené).
  2. Prsty propleťte za zády a vytočte ven.
  3. S výdechem přejděte do rovného předklonu se záklonem hlavy a se současným zapažením.
  4. Vydržte 3-5 dechů a zpět (můžete i déle).

A pokud cítíte, že potřebujete podpořit a opečovat také vaši duševní a emoční stránku, ráda vám s tím pomohu. Jestli je to pro vás do Prahy daleko tak nesmutněte, terapie mi s mými klienty úspěšně fungují také online.

Přeji vám všem krásný předvánoční čas.

Jana Ohanková

Pomáhám lidem spojit se s tím, co jim dodává energii, radost a klid do života, s jejich léčivými zdroji. Jsem autorkou projektu SÍLA LÉČIVÝCH ZDROJŮ, terapeutka craniosakralní biodynamiky a Somatic experiencing, učitelka jógy a Pilates. Můj příběh si můžete přečíst zde >>