Právě si prohlížíte Prosinec – měsíc tlustého střeva

Prosinec – měsíc tlustého střeva

Začátek adventu je tady a ač je to v dnešní době pro řadu z nás dost obtížné, naše tělo má nyní přirozenou potřebu většího odpočinku. Zkuste si to období klidu a ztišení letos opravdu dopřát. Budete tak pečovat nejen o své tělo ale i svou psychickou stránku. Období adventu a Vánoc si díky tomu více vychutnáte. 

V hledáčku tradiční čínské medicíny pro toto období je tlusté střevo. O zdraví tohoto orgánu je samozřejmě důležité pečovat celoročně. Věděli jste, že v České republice jsou závažná onemocnění tlustého střeva velmi častou diagnózou a bohužel i příčinou úmrtí. Takže je prevence opravdu na místě.

S nadcházejícími svátky bude ale naše trávení vystavené větším zkouškám než obvykle. Každý jistě víte, že typická, česká, vánoční hostina není zrovna ukázkou zdravé stravy.

Zkuste proto svůj vánoční jídelníček trochu odlehčit a ani mezi svátky nezapomínat na ovoce a zeleninu a potraviny bohaté na probiotika. Ta nemusíme hledat jen v jogurtu! Na probiotika je bohaté i kyselé zelí, nakládaná zelenina, různé druhy kvašených nápojů a řada dalšího (inspirujte se třeba zde). Další možností, jak podpořit své trávení (zejména pokud jsme oslabeni např.nemocí či užíváním antibiotik) je sáhnout po vhodných doplňcích stravy

Vánoční stromeček ze zeleniny

Péče o tlusté střevo není jenom o jídle

TČM zdůrazňuje důležitost rovnováhy mezi Yin a Yang, dvěma základními energiemi. V zimě, včetně prosince, kdy je přítomný silný Yin, je vhodné hledat rovnováhu mezi aktivitou a odpočinkem, klidem a pohybem.

Ani v prosinci proto nezapomínejme na pravidelný pohybPokud jste z Prahy, můžu vám nabídnout moje pravidelné lekce jógy a Pilates, které vedu už od roku 2004.

Pohyb se snažte vyrovnávat velkou porcí relaxace, a odpočinku. Velmi zdravá a zcela zdarma je meditace. Vhodná je sauna nebo masáž. Vřele doporučuji kraniosakrální terapii, které se věnuji od roku 2008.  Svého terapeuta si můžete najít na asociačních stránkách www.kranio.eu.

A pokud cítíte, že potřebujete podpořit a opečovat také vaši duševní a emoční stránku, ráda vám s tím pomohu formou individuálních sezení (i online).  Jestli je to pro vás do Prahy daleko, tak nesmutněte, terapie mi s mými klienty úspěšně fungují také online.

Rytmus roku ve mně

Rytmus přírody pociťujete nejlépe tehdy, když se mu odevzdáte. Znamená to, že ho respektujete.

Když jste v souladu s rytmem přírody, váš život se velmi zjednoduší i ozdraví. Přirozený rytmus tělu přináší sílu a vytváří klid a ten je předpokladem k jakémukoliv léčení.

Když s rytmem přírody v souladu nejste, dříve nebo později se začnete odchylovat od své vnitřní rovnováhy a začnete  ztrácet životní energii. Na fyzické úrovni to můžeme vnímat únavu a vyčerpání.

V předvánočním čase se často odchylujeme od zdravého stylu života. Zhorší se naše strava, pijeme více alkoholu, výrazně se sníží pohyb a jsme často ve velkém stresu. Končí rok a mnoho zaměstnavatelů uzavírá rok a je spousta práce. Zároveň se zvyšuje práce doma (pečení, úklid, nákup dárků). Nemáme čas a prostor odpočívat, relaxovat a často špatně spíme. Mnoho lidí není schopno „vypnout“ svou mysl ani v noci. To vše vede k nerovnováze a posléze k nemoci.

Pojďte se sladit se zimou a naučte se cítít rytmus roku v sobě. Připravila jsem pro vás NÁVOD, který vás zimou provede. Návod si můžete pořídit zde >>

Jana Ohanková

Pomáhám lidem spojit se s tím, co jim dodává energii, radost a klid do života, s jejich léčivými zdroji. Jsem autorkou projektu SÍLA LÉČIVÝCH ZDROJŮ, terapeutka craniosakralní biodynamiky a Somatic experiencing, učitelka jógy a Pilates. Můj příběh si můžete přečíst zde >>